Ceny tovarov a služieb by mali podľa analytikov rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. V júni sa inflácia priblížila k úrovni troch percent, na ktorej sa nachádzala tesne pred vypuknutím pandémie.
Medziročne si Slováci najviac priplácali za pohonné látky a tabak. Zdraželi aj potraviny a nealkoholické nápoje, a to prvýkrát po piatich mesiacoch poklesu ich cien. Drahšie stavebné materiály zase ovplyvnili nárast cien v oblasti bývania.
Za nákupy si Slováci opäť priplatia, nemôže za to len pandémia
„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia dosahovať podobné medziročné tempo. Smerom nahor ju budú tlačiť hlavne vyššie ceny benzínu, agrokomodít a potravín, taktiež aj vyššie ceny za bývanie,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.
NBS očakáva najvyššiu infláciu za posledné roky
Ako doplnil analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin, za rastom cien bývania je rast nákladov spojených s bývaním v rodinnom dome. Príčinou sú podľa neho vysoké ceny stavebných materiálov používaných pri stavebných a rekonštrukčných prácach, v dôsledku ich nedostatku a obmedzenej ponuky.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Ak sa rast nákladov bývania nezastaví, môžeme na Slovensku očakávať najvyššiu infláciu za osem a pol roka,“ myslí si Karmažin.
Vzhľadom na vývoj agrokomodít vo svete Glasová predpokladá, že ceny potravín budú rásť aj v našich obchodoch. Pod rast cien potravín sa podpisujú rastúce ceny agrokomodít na svetovom trhu. Ďalej je to drahšia ropa, ktorá zvyšuje prepravné náklady, ako aj pandémia, ktorá v niektorých krajinách obmedzila produkciu pre protipandemické opatrenia, karantény a nedostatok pracovnej sily.
Hore pôjdu aj ceny mäsa
„Rastúci dopyt z Číny po bravčovom mäse z Európy povedie k tomu, že ceny bravčového pôjdu nahor,“ uviedla Glasová. Zdražovanie sa zrejme prejaví aj pri kuracom mäse a vajíčkach, pod čo sa podpisuje aj vtáčia chrípka.
Malatinský: Firmy sú po pandémii zadlžené a tie, ktoré ju ustáli, teraz narážajú na nové problémy
Kým v januári dosahovala inflácia úroveň 0,7 percenta, v máji prekročila dve percentá a aktuálne v júni sa už dokonca priblížila k úrovni troch percent. „Celoročnú infláciu pre rok 2021 sme dosiaľ odhadovali na úrovni 1,8 percenta, ale zrejme už v najbližších týždňoch pristúpime k prehodnoteniu tohto odhadu smerom nahor, a to bližšie k úrovni dvoch percent,“ povedala analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Aj Slovenská sporiteľňa zrejme upraví súčasný odhad smerom nahor. Aj keď podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka závisí od množstva ďalších faktorov, ktoré môžu mieru inflácie v druhej polovici roka ešte významne ovplyvniť. Ako napríklad dĺžka trvania problémov s čipmi, tretia vlna pandémie a jej sila na Slovensku i vo svete, či miera oživenia dopytu.