Sociálna poisťovňa bude prehodnocovať invalidné dôchodky. Zmena sa dotkne vyše 5-tisíc poberateľov

sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: koláž SITA webnoviny

Sociálna poisťovňa začne od augusta prehodnocovať percento invalidity invalidných dôchodcov.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá dopĺňa niektoré percentá invalidity podľa druhu zdravotného postihnutia tak, aby zodpovedali najnovším medicínskym poznatkom.

Legislatívna úprava

Dôchodky sa môžu zvýšiť v priemere aj o 182 eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Dôvodom legislatívnej úpravy bolo zaradiť čo najširší okruh skupín ochorení. Zmeny by sa mali týkať približne 5 300 súčasných poberateľov čiastočných invalidných dôchodkov.

V priemere si k dôchodku mesačne prilepšia o vyše 22 eur.

Nárast novopriznaných dôchodkov

Okrem toho sa ďalších 16 100 súčasných poberateľov čiastočných invalidných dôchodkov stane poberateľmi plného invalidného dôchodku. Ich dôchodok sa podľa odhadov mesačne zvýši v priemere o 182 eur. Sociálna poisťovňa bude prehodnocovať percentá invalidity najbližšie dva roky, žiadosť podávať netreba.

Novela zákona o sociálnom poistení zároveň predpokladá nárast novopriznaných invalidných dôchodkov, a to ročne o 476 nových poberateľov tzv. čiastočného invalidného dôchodku (s invaliditou do 70%) a zároveň o 1 436 poberateľov plného invalidného dôchodku v kategórii nad „70 %“.

K 30. júnu 2023 poberalo invalidný dôchodok s invaliditou do 70 % 142 278 ľudí v priemernej výške 260,72 eura. Invalidný dôchodok s invaliditou nad 70 % vypláca Sociálna poisťovňa 80 061 poberateľom v priemernej výške 472,86 eura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa