Investičný trh strednej a východnej Európy je stále atraktívny a obzvlášť dobre je na tom niekoľko krajín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Investovanie, investičné fondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Väčšina ekonomík strednej a východnej Európy (CEE) zaznamenala rýchlejšie oživenie po pandémii ako západné ekonomiky Európskej únie.

Najmä Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Pobaltie dosiahli obzvlášť dobré výsledky. Avšak, vzhľadom na závislosť ekonomík CEE od kapitálových tokov z iných častí sveta, ich môžu v druhom polroku 2022 ovplyvniť globálne inflačné tlaky, vyššie úrokové sadzby a problémy v dodávateľských reťazcoch spolu s možnou recesiou v Číne. Vyplýva to zo správy spoločnosti Colliers.

Objem investícií v regióne strednej a východnej Európy dosiahol za prvý polrok približne 5,3 miliardy eur a medziročne vzrástol o 8,5 %. Pomerne silná aktivita v prvom kvartáli sa v druhom štvrťroku opäť spomalila. Vysoký objem fúzií a akvizícií v podobe akvizícií a prevodov akcií sa však na objemoch neprejavil. Colliers odhaduje, že investičné objemy dosiahnu na konci tohto roka úroveň 9 až 10 mld. eur.

V prvom polroku dominoval sektor kancelárií, pričom obzvlášť silná aktivita bola v Poľsku. Nasledoval maloobchod. Naďalej vysoký je dopyt po logistike a rezidenčných nehnuteľnostiach, brzdí ich však podľa spoločnosti Colliers nedostatočná ponuka dostupných produktov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Colliers InternationalEU Európska únia