Investovanie do akcií nie je len pre horné vrstvy. Ľuďom môže pomôcť zhodnotiť úspory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko burza financie
Foto: archívne, SITA/AP

Filmy ako Vlk z Wall Street vyvolávajú dojem, že investovanie do akcií je skôr hazardnou hrou než možnosťou ako zúročiť svoje peniaze. Dojem nezlepšujú ani kauzy okolo influencerov, ktorí propagujú rizikové investície.

Naposledy sa medzi nich zaradila Zuzana Plačková a jej reklama platformy NAGA, vďaka ktorej môžu ľudia nakupovať akcie či kryptomeny, avšak 74,39 percent účtov je stratových.

Odborníci sa však zhodujú, že samotné investovanie do akcií môže z dlhodobého hľadiska súkromným financiám skôr pomôcť. Treba však dodržiavať základné pravidlá.

Nie sú akcie ako akcie

Na úvod je potrebné pochopiť, že kúpou akcií určitej spoločnosti sa človek stáva jej spoluvlastníkom, z čoho pramenia výhody aj riziká. „Môžem tak zarábať, ale i prerábať na podnikaní, hoci sám podnikateľ nie som,“ vysvetlil pre portál voFinanciách.sk Michal Gálik, produktový manažér Tatra Asset Managementu.

V praxi to teda znamená, že sa človek môže podieľať na úspechoch firmy bez toho, aby do nej investoval svoj čas a energiu ako skutočný majiteľ.

Peniaze pritom môže zarobiť pri predaji akcií, ktorých hodnota narástla alebo prostredníctvom podielu na zisku, ktorý niektoré firmy priebežne vyplácajú.

Dôležitý je cieľ

Na druhej strane však znáša aj riziká spojené napríklad s dočasným poklesom akcií. Klient ich však môže minimalizovať vhodnou prípravou.

„Ako prvé pri investovaní je potrebné si určiť, na čo chceme peniaze použiť. Či chceme vytvoriť dlhodobú rezervu alebo alternatívny príjem,“ vysvetľuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička zo spoločnosti FinGO.sk.

Podľa Gálika by si mal taktiež klient pred tým, než sa rozhodne zaoberať sa akciami, vytvoriť finančnú rezervu alebo aspoň pravidelne šetriť menšiu sumu, ktorú bude investovať.

Následný proces investovania je podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu jednoduchý. „Vy si len uzavriete zmluvu s maklérom, vložíte peniaze na účet a za tie potom môžete nakúpiť akcie, o ktoré máte záujem,“ vysvetľuje analytik.

Bežný človek totiž na burze akcie nakupovať nevie. „Preto potrebuje prostredníka, brokera alebo obchodníka, ktorý má zaplatené licenčné poplatky, môže s burzou komunikovať,“ dopĺňa.

Banka alebo maklér?

Podľa hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marty Cesnakovej môže v pozícií brokera vystupovať aj banka. Je na klientoch, či sa rozhodne osloviť ju alebo finančného sprostredkovateľa.

Nevýhodou banky sú hlavne vyššie poplatky a obmedzené možnosti investovania. „Pokiaľ pôjde bežný človek do banky, dostane tam ponuku investovania len do fondov, ktoré banka ponúka,“ vysvetľuje Burda.

Najnižšie poplatky však podľa Cesnakovej nemusia nutne znamenať najlepšie riešenie. Aj Gálik upozorňuje na to, aby si klient zvážil, či vie robiť investičné rozhodnutia aj sám.

„Ak je začiatočník alebo nemá na rozhodovanie o investovaní čas, nerozumie investovaniu, tu je prvou voľbou banka,“ myslí si produktový manažér.

Opatrne pri online platformách

Online broker je zase podľa Mateja Vargu z Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti vhodný pre klientov, ktorí chcú investovať do akcií, ktoré si sami vyberú. Za týmto účelom už existujú aj rôzne aplikácie alebo online platformy, prostredníctvom ktorých sa dá investovať aj bez banky či makléra.

Buchláková ich však neodporúča. „Maklér má na rozdiel od banky či appky dennodenný prehľad o trhoch a vie vám najlepšie poradiť, do akého rizika sa môžete v rámci svojich finančných možností pustiť,“ vysvetľuje.

Samotné banky však tieto platformy vyslovene nezavrhujú, iba upozorňujú na to, aby si klienti vybrali spoľahlivých poskytovateľov takýchto služieb a rátali aj s rizikami.

Aplikácie totiž často zarábajú práve na realizovaných transakciách a tak často klienta k investovaniu nepriamo motivujú. Preto je podľa Cesnakovej vhodné informácie z takýchto portálov preverovať a investovať premyslene.

Výška investície vždy záleží od možností a požiadaviek samotného klienta, preto v tejto oblasti neexistujú všeobecné odporúčania. Odborníci sa však zhodujú, že investícia do akcií je „beh na dlhú trať“, pričom sa spomína horizont minimálne piatich rokov.

Poklesy sú normálne

Počas tohto obdobia preto nie je vhodné peniaze vyberať skôr. „Ďalšou veľkou chybou je, ak ľudia pri poklesoch akcií vyberajú peniaze namiesto toho, aby ešte viac investovali a nakupovali akcie lacnejšie,“ upozorňuje analytik Burda.

Kolísanie cien akcií je totiž bežným javom a je potrebné sa na to pripraviť. S tým súhlasí aj Cesnaková, podľa ktorej by si klienti mali v takýchto prípadoch zachovať emočnú stabilitu. „Ak sa raz rozhodnem pre nákup nejakej akcie, nemal by som ju odpredať pri prvom väčšom poklese,“ hovorí.

Na nepripravenosť na možné poklesy upozorňuje aj Gálik, podľa ktorého klienti potom úplne zanevrú na investovanie, čo ich môže pripraviť o mnoho zaujímavých zárobkových možností. Takýmto hrozbám pritom môžu predísť diverzifikáciou, teda nákupom akcií viacerých spoločností, čím sa riziko investovania rozloží.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BurdaLenka BuchlákováMarta CesnakováMatej VargaMichal GálikZuzana-plackova
Firmy a inštitúcie FinGO.skNAGAPrvá penzijná správcovská spoločnosťSlovenská sporiteľňaTatra Asset ManagementWebnoviny.sk