Islamské financie a Web3 sa dostávajú do popredia na Istanbul Blockchain Week 2023

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Blockchain
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Istanbul Blockchain Week (IBW) 2023, ktorý sa konal 22. a 23. augusta v hoteli Hilton Istanbul Bomonti, ukázal vyvíjajúce sa prostredie kryptotrhu a jeho prieniky s technológiou Web3.

Istanbul ako významné finančné centrum nachádzajúce sa medzi Dubajom a Londýnom bol hostiteľom tisícok miestnych medzinárodných nadšencov, ktorí sa zapájali do diskusií o kryptomene, blockchaine a vznikajúcom ekosystéme Web3.

Tohtoročné podujatie sa nezaoberalo len globálnymi krypto trendmi, ale zaoberalo sa aj témami špecifickými pre daný región, ako sú islamské financie a integrácia princípov v súlade so šaríou do ekonomiky Web3.

Rôznorodá agenda a rôzne pútavé relácie

Strategická geografická poloha Istanbulu z neho robí ideálne miesto pre podujatia ako IBW, ktorých cieľom je uspokojiť východnú aj západnú kultúru.

Organizátori podujatia uznali rastúci záujem o krypto a Web3 v Spojených arabských emirátoch, najmä v Dubaji. To v kombinácii s väzbami Spojených arabských emirátov na turecký trh poskytlo perfektnú kulisu pre IBW 2023. Podujatie, ktoré sa konalo len deväť mesiacov po IBW 2022, využilo priaznivú klímu v Istanbule v auguste, čo sa ukázalo byť vhodnejším obdobím ako horúce leto v Dubaji.

IBW 2023 zahŕňal komplexnú povahu ekosystému Web3 tým, že obsahoval rôzne témy, ako je umelá inteligencie (AI), regulácia, hry na webe a blockchainové aplikácie v reálnom svete. Okrem hlavného pódia sa účastníci ponorili do networkingu, workshopov a diskusií v sále podujatia.

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), integrácia AI a tokeny fanúšikov kompatibilné s Web3 boli hlavnými oblasťami diskusie, zatiaľ čo nezastupiteľné tokeny (NFT) sa tento rok dostali do úzadia kvôli meniacej sa dynamike trhu.

Islamské financie aj spojenie AI a Web3

Jednou z významných tém IBW 2023 boli islamské financie, oblasť, ktorá je v súlade s dôrazom podujatia na etické financie a trvalo udržateľný rozvoj. Hlavní rečníci skúmali rôzne aspekty islamských financií, odvetvia zameraného na značný trh s 1,9 miliardami jednotlivcov, ktorí hľadajú alternatívy k tradičným finančným systémom, ktoré zahŕňajú úroky, považované v islame za zakázané.

Hackathon InstanHack, ktorý prebiehal popri podujatiach na hlavnej scéne, videl mladých vývojárov neúnavne pracovať na vytváraní riešení, ktoré dodržiavajú princípy etického financovania. Tansel Kaya, porotca IstanHack a zakladateľ Mindstone Blockchain Labs, zdôraznil, že hackathon poskytol platformu pre mladé talenty na inováciu nad rámec konvenčných výnosových produktov DeFi.

Spojenie umelej inteligencie a Web3 sa stala stredobodom pozornosti nielen na hlavnom pódiu, ale aj mimo neho. Spoločnosti predviedli svoje poznatky o synergii medzi AI a Web3, pričom Loic Claveau zo SingularityNET zdôraznil bezprecedentné vlastníctvo osobných údajov, ktoré umožňuje technológia blockchain.

Claveau zdôraznil, že dátovo náročná povaha AI si vyžaduje značné dátové zdroje, často monopolizované technologickými gigantmi. Výsledkom je, že vývojári AI čelia voľbe medzi prácou pre týchto technologických gigantov alebo predajom svojich inovatívnych nápadov, čo odráža kľúčovú križovatku v ich kariére.

Adopcia kryptomien v Turecku

Aj napriek výzvam, ktoré predstavuje dlhotrvajúci medvedí trh (bear market), IBW 2023 zdôraznilo aktívne zapojenie Turecka do krypto a blockchain ekosystému. Hlavné turecké banky sa zúčastnili diskusií o digitálnych menách centrálnych bánk (CBDC), čo naznačuje rastúci záujem o digitálne finančné riešenia.

Eray Dengiz, generálny riaditeľ Cointelegraph Turkey a Kriptomeda, zdôraznil význam tureckej krypto trajektórie, ktorá odráža globálny trend zvýšenej adopcie za posledné desaťročie. Rast kryptografických udalostí v regióne, ako je IBW, symbolizuje široký záujem a účasť v tomto odvetví, čo je v kontraste s menšími stretnutiami v minulosti.

Istanbul Blockchain Week 2023 zahŕňal vývoj krypto trhu a jeho symbiotický vzťah s novou technológiou Web3. Vďaka starostlivo pripravenému programu, ktorý sa zaoberal globálnymi aj regionálnymi záujmami, podujatie poskytlo platformu na diskusiu o rôznych témach, od islamských financií a etických hackathonov až po integráciu AI do ekosystému Web3.

Napriek výzvam, ktoré predstavujú kolísanie trhu, turecká kryptokomunita prejavila odolnosť a nadšenie, čím poukázala na významné pokroky tohto sektora v prijímaní a uznávaní. Ako sa kryptokrajina neustále vyvíja, udalosti ako IBW zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní dialógu a pokroku tohto transformatívneho odvetvia.

Zdroje : https://cointelegraph.com

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jakub Kraľovanský