- aktualizované 9. novembra 2022, 13:36
Od októbra budúceho roka by sa mal zo systému pomoci v hmotnej núdzi vypustiť osobitný príspevok. Ide o dávku, ktorú úrady práce v súčasnosti vyplácajú osobe v hmotnej núdzi počas trvania pracovného pomeru najviac 18 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Príspevok na podporu zamestnávania
Príspevok plánuje ministerstvo práce a sociálnych vecí nahradiť v rámci aktívnych opatrení trhu práce novo koncipovaným príspevkom na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, ako aj prostredníctvom projektov a programov aktívnych opatrení na trhu práce. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý v stredu schválila vláda.
Novelou zákona sa má tiež zmeniť posudzovanie niektorých druhov príjmov a rozšíriť okruh osôb, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť zabezpečiť si príjem vlastnou prácou o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú odkázané na pomoc inej osoby.
Nová jednorázová dávka
Rezort práce tiež navrhuje umožniť poskytnutie jednorazovej dávky aj pre domácnosti, ktoré sú v hmotnej núdzi, ale pomoc v hmotnej núdzi sa im neposkytuje.
Zvyšuje sa miera ochrany poskytovaná niektorým osobám a uľahčuje sa prístup k pomoci v hmotnej núdzi pre niektoré osoby, ktoré napríklad z dôvodu vlastníctva starých motorových vozidiel, ktoré nevedia predať, nesplnili podmienky nároku na pomoc v hmotnej núdzi.
Inštitút osobitného príjemcu
Ministerstvo práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zvýšiť dotáciu na zabezpečenie výkonu osobitného príjemcu. „Cieľom navrhovaného ustanovenia je zvýšiť záujem o vykonávanie inštitútu osobitného príjemcu zo strany miest a obcí alebo iných právnických alebo fyzických osôb, ktoré majú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,“ uviedol rezort.
Inštitút osobitného príjemcu má podľa ministerstva svoje opodstatnenie, ale nie je dostatočne využívaný, keďže nie je zo strany najmä miest a obcí záujem o jeho vykonávanie.
Projekt bude hradený z eurofondov
Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), príjmy v rámci aktívnych opatrení trhu práce sa nebudú započítavať do príjmu na účely posudzovania hmotnej núdze. Do príjmu pri posudzovaní hmotnej núdze sa tiež nebude započítavať tehotenská dávka.
Úrady práce okrem toho budú mať podľa ministra väčšiu voľnosť pri posudzovaní hmotnej núdze z hľadiska vlastníctva majetku. Novela zákona tiež rieši vysporiadanie bezpodielového vlastníctva manželov z hľadiska hmotnej núdze osoby. Šéf rezortu práce tiež upozornil na zrušenie osobitného príspevku, ktorý sa však nahradí projektom v rámci služieb zamestnanosti. Tento projekt bude podľa neho štát hradiť z eurofondov.
„Príspevok bude v ešte vyššej miere ako doposiaľ, akurát ho presúvame zo zákona o hmotnej núdzi do zákona o službách zamestnanosti,“ dodal Krajniak.