Maloobchodné tržby v marci skončili pod očakávaniami, konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. No zostali podľa neho v pozitívnom pásme, keďže medziročne zaznamenali rast o 0,5 %.
Na medzimesačnej báze maloobchodné tržby po sezónnom očistení klesli o 0,6 %. Celkové maloobchodné tržby vzrástli v prvom štvrťroku 2024 o 2,4 %. To sa odrazí aj v celkovej spotrebe domácnosti, ktorá podľa očakávaní analytikov Slovenskej sporiteľne bude jedným z ťahúňov rastu HDP v tomto roku.
Najvýraznejší vplyv majú e-shopy
Nárast zaznamenalo šesť z deviatich podkategórií maloobchodu. Najvýznamnejšia kategória, tržby v nešpecializovaných predajniach, ako sú supermarkety, medziročne vzrástla o 3,4 %.
Najvýraznejší vplyv však opäť priniesol takmer 16-percentný nárast obratu z e-shopov a zásielkového predaja. Celkovú maloobchodnú bilanciu pozitívne ovplyvnil aj medziročný nárast tržieb o 3,8 % v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť.
Slovenské domácnosti v tomto roku šetria viac, podľa analytika to môže negatívne vplývať na rast HDP
Na druhej strane, celkový výsledok sektora podľa údajov Štatistického úradu SR tlmili poklesy tržieb čerpacích staníc o 20,8 % a predajní pre informačné a komunikačné technológie o 36,1 %.
„Tu vidíme najhlbší prepad od jesene 2018, pričom rolu zohral najmä bázicky efekt, keď sme v minulom roku v tomto type maloobchodných predaji videli naopak výborné výsledky,“ konštatoval Kočiš.
Trh práce je odolný
Maloobchodné tržby a celkovú spotrebu domácností naďalej podľa Kočiša podporuje nižšia miera inflácie a silný rast nominálnych miezd.
„Trh práce zostáva odolný, nezamestnanosť je na nízkych úrovniach a naďalej existuje dopyt po kvalifikovaných zamestnancoch, čo domácnosti prirodzene stavia do komfortnej situácie a zlepšuje ich sentiment,“ hovorí Kočiš.
Aby sa Slováci udržali „nad vodou“, značne škrtia výdavky. Viac ako polovica sa začala obmedzovať
Po dvoch predchádzajúcich rokoch poklesu reálnych miezd sa domácnosti podľa neho vracajú tiež do lepšej finančnej kondície, čo sa v sumáre prejavuje aj na indikátoroch spotrebiteľskej dôvery.
Na druhej strane naďalej platí, že domácnosti vyššie príjmy využijú aj na doplnenie úspor. „To bude rast tržieb a aj rast celkovej spotreby do istej miery limitovať a zároveň by malo dopĺňanie úspor pôsobiť protiinflačne,“ povedal Kočiš.
Uvoľňovanie menovej politiky
Ďalším impulzom pre rast spotreby by mohol prísť podľa neho už čoskoro v podobe začiatku uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky.
„Predpokladáme, že spotreba domácností bude v roku 2024 jedným z hlavných ťahúňov ekonomického rastu Slovenska,“ dodal Kočiš.
Ficova vláda sa chystá zvýšiť sadzbu dane pre lepšie zarábajúcich, SaS hovorí o trestaní úspešných (video)
Obdobne sa vyjadril aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Celkovo sa maloobchod vyvíja v súlade s očakávaniami, hoci spomalenie môže naznačovať, že spotrebitelia najskôr preferujú doplnenie svojich úspor po období vysokej inflácie, čo dokazuje aj nárast vkladov v bankách,“ povedal Boháček.
Inflácia by nemala rásť
Tým, že inflácia by podľa ich odhadov mala nateraz naďalej oscilovať v blízkosti súčasných úrovní 2,3 % až 2,6 % a mzdy by sa mali udržiavať na vyšších úrovniach s priestorom pre ich ďalší rast, môže byť vývoj výdavkov spotrebiteľov v ďalších mesiacoch ešte pomerne silný.
Európske firmy vlani zaznamenali dramatické zvýšenie počtu insolvencií, na Slovensku ide o nárast o 15,3 percenta
„Súčasná, pomerne krátko trvajúca obnova rastu reálnych miezd, sa nestihla plne zobraziť v raste maloobchodu, to očakávame až v dátach, ktoré budú zverejňované na jeseň,“ pokračoval Boháček.
Stále navyše podľa jeho slov platí, že domáca spotreba by mala byť v tomto roku významným zdrojom aj rastu celej ekonomiky, ktorý by v medziročnom porovnaní mal dosiahnuť v tomto roku 2,2 %.