Medziročná harmonizovaná inflácia v januári dosiahla 7,7 percent, ceny potravín budú aj naďalej rásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spotrebiteľské ceny v januári podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 7,7 %, v decembri 2021 bola táto hodnota ešte 5,1 %.

Ide o nižšiu hodnotu oproti národnej metodike spred pár dní. Tá hovorí o januárovom medziročnom raste spotrebiteľských cien na Slovensku o 8,4 %. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

Infláciu tlmil jeden odbor

Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla v januári 2,8 %, čo je podľa úradu najvyššia medzimesačná hodnota od januára 2004. Na výsledky vplývalo zvýšenie cien najmä v dvoch odboroch – bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a potraviny a nealkoholické nápoje.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vyššiu infláciu výrazne ovplyvnil aj rast cien v odboroch alkoholické nápoje a tabak a doprava. Jediným odborom, ktorý mal tlmiaci účinok na medzimesačnú infláciu, bolo zníženie cien oproti predchádzajúcemu mesiacu v odbore odevy a obuv.

Spomalenie cenového rastu

Rozdiel medzi infláciou meranou dvoma indexami podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej je spôsobený tým, že harmonizovaný index neobsahuje ceny stavebných materiálov. Tie sa aktuálne výrazne zvyšujú a tlačia tak nahor aj celkovú infláciu podľa národného indexu.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás vysoká a bude sa pohybovať na úrovniach 8 až 9 %, môže byť teda ešte vyššia ako v januári,“ pokračovala Glasová. Od druhého kvartálu by mohlo prísť podľa nej mierne spomaľovanie cenového rastu. Očakáva, že celková harmonizovaná inflácia za celý tento rok dosiahne v priemere úroveň 5,5 % a národná inflácia bude ešte o niečo vyššia.

Surovinová kríza

Smerom nahor budú infláciu tlačiť podľa analytičky hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, čo spôsobuje surovinová kríza. Okrem toho bude aj v tomto roku tlačiť infláciu nahor drahšia ropa a teda aj benzín.

„Zabudnúť nemôžeme ani na energie, ktoré budú aj počas tohto roka pravdepodobne rásť,“ myslí si Glasová. Dôvodom je podľa nej najmä silný dopyt a tiež napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. „To vytvára obavy z poklesu dodávok ropy a plynu z Ruska na svetový trh, čo tlačí ceny energií nahor. Zastabilizovať by sa ceny energií vo svete mohli v druhom polroku tohto roka, ale naďalej pôjde o vysoké hodnoty,“ skonštatovala Glasová.

Potraviny budú drahšie

Ceny potravín budú v najbližších mesiacoch podľa nej naďalej rásť silným tempom, pričom nie je vylúčené, že sa ich ceny môžu zvýšiť aj o 10 %.

Pod ich zdražovanie sa budú podpisovať drahšie agrokomodity, prepravné náklady, energie, ale aj kríza na Ukrajine, ktorá tlačí nahor nielen ceny energií, ale napríklad aj ceny obilnín. „Ukrajina patrí totiž medzi najväčších svetových producentov pšenice a kukurice,“ dodala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR