Napriek malému rastu v prvom štvrťroku sa miera úspor nachádza na podpriemerných úrovniach. Domácnosti si podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša dokážu odložiť z každej zarobenej stovky približne dve eurá.
Dlhodobý priemer, teda 10 rokov, je na úrovni sedem eur. „V pandemických časoch sme sporili ešte o čosi viac, čo v konečnom dôsledku vytvorilo priestor pre silnú spotrebu, ktorú sme videli aj v závere minulého roka,“ skonštatoval analytik.
Návrat k priemeru možno podľa neho očakávať, až keď sa reálne mzdy vrátia k udržateľnému rastu. Medziročný rast nominálnych miezd v prvom štvrťroku opäť nestíhal za infláciou a reálne mzdy skončili v poklese.
Finančný majetok domácnosti
Priemerný rast miezd budú v tomto roku ovplyvňovať podľa Kočiša predovšetkým mzdy verejného sektora, kde nastane už schválená septembrová valorizácia platov.
Platy na Slovensku nestíhajú inflácii, ale pokles reálnej mzdy sa podľa analytikov spomaľuje
„Plánovaný jesenný rast platov učiteľov o 12 % však stále iba dobieha priemerné mzdy v hospodárstve. Očakávame, že celkovo reálne mzdy v tomto roku ešte skončia v zápore,“ informuje analytik.
Vysoká inflácia je väčším strašiakom. Kažimír povedal, čo musí NBS urobiť, aby ľudia netrpeli oveľa viac a dlhšie
Na druhej strane, trh práce ostáva naďalej podľa neho odolný. Miera nezamestnanosti je nízka, čo bude naďalej tlačiť mzdy vyššie.
Pesimistickejší v tvorbe úspor
Dostatok práce a vyšší reálny príjem z nej predstavujú základný predpoklad pre zvyšovanie miery úspor, a teda aj čistého finančného majetku domácnosti. Prirodzene sa však začína podľa Kočiša objavovať otázka vzniku mzdovej inflačnej špirály.
Slováci dokážu podľa analytikov sporiť aj v ťažkých časoch, ale miera úspor je najnižšia za sledované obdobie
Náročné makroekonomické prostredie sa prejavilo aj v slovenskom indexe spotrebiteľskej dôvery, ktorý si v máji neudržal pozitívny smer a v porovnaní s aprílom mierne poklesol. Spotrebitelia sú pesimistickejší vo všetkých sledovaných oblastiach vrátane finančnej situácie domácnosti, nezamestnanosti či tvorby úspor.
Aj preto analytici Slovenskej sporiteľne naďalej očakávajú, že ekonomiku v tomto roku nebude ťahať spotreba domácností, ale európske peniaze z eurofondov a plánu obnovy, ktoré by sa mali pretaviť do potrebných investícií.