Minimálny dôchodok sa pre sporiteľov v druhom pilieri nebude krátiť, bolo by to v rozpore s ústavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, dôchodky, dôchodca, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sumy minimálnych dôchodkov pre sporiteľov v druhom pilieri sa od mája tohto roka nebudú krátiť, pri posudzovaní nároku na minimálnu penziu sa im však zohľadní aj doživotný dôchodok poberaný z druhého piliera. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament.

Rezort práce novelou zákona reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého je krátenie minimálnych penzií pre účastníkov druhého piliera v rozpore s Ústavou SR.

Zmena posudzovania

Pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok sa v súčasnosti do celkového dôchodkového príjmu zahŕňa starobný a predčasný starobný dôchodok z druhého piliera len vtedy, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku.

„V kontexte predmetného nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky je potrebné zahrnúť uvedené dôchodkové príjmy aj do posudzovaného dôchodkového príjmu poberateľa starobného dôchodku,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zrušenie sa bude týkať 4-tisíc ľudí

Zrušenie krátenia sumy minimálneho dôchodku pre sporiteľov sa bude tento rok týkať približne 4-tisíc sporiteľov. Novela zákona bude mať aj negatívne vplyvy na sporiteľov ako poberateľov minimálneho dôchodku.

„Sporiteľom – poberateľom minimálneho dôchodku sa zníži ich celkový disponibilný príjem z dôvodu započítania dôchodku z druhého piliera do celkového dôchodkového príjmu,“ uviedlo ministerstvo práce. Ak pritom nepožiadajú o dôchodok z druhého piliera, nevznikne im nárok na doplatok do minimálneho dôchodku.

Rozdielny prístup

Ústavný súd SR začiatkom novembra minulého roka rozhodol o tom, že ustanovenie zákona o sociálnom poistení z roku 2015, ktorým sa zaviedol inštitút takzvaného minimálneho dôchodku, nie je v súlade s ústavou. „Napadnuté ustanovenie spôsobilo, že dôchodcovia sporiaci si v druhom dôchodkovom pilieri majú oproti dôchodcom-nesporiteľom nárok len na zníženú sumu minimálneho dôchodku,“ uviedol vtedy predseda ústavného súdu Ivan Fiačan.

Ústavný súd tak dospel k záveru, že to spôsobuje rozdielny prístup k týmto skupinám dôchodcov, čo predstavuje porušenie zákazu diskriminácie v prístupe k právu na primerané hmotné zabezpečenie podľa ústavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚS Ústavný súd SR