Muži majú každý mesiac o 343 eur viac ako ženy, za platovou nerovnomernosťou treba hľadať viacero príčin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Symbol for unequal payment. Gender symbols on different high stacks of coins.
Platy mužov a žien sú rozdielne. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ženy na Slovensku zarábajú v priemere o štvrtinu menej ako muži. Kým hrubá mzda muža dosahuje v priemere 1 896 eur, priemerný zárobok ženy je na úrovni 1 407 eur. Ide o celkové priemerné platy, ktoré zahŕňajú všetky príplatky, odmeny, prémie či trinásty a štrnásty plat. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí spoločnosti Profesia.

Platové rozdiely

Keď priemerné celkové platy prepočítame v kalkulačke čistej mzdy, pri predpoklade, že ľudia nemajú deti a uplatňujú si nezdaniteľnú časť, môžeme vidieť, že čistý zárobok žien je menej ako tisíc eur,“ uvádza Profesia v tlačovej správe.

Kým zamestnankyne obdržia v čistom mesačne v priemere 987 eur, pri zamestnancoch je to 1 330 eur. V priemere tak majú muži vo svojej peňaženke každý mesiac o 343 eur viac ako ženy.

Platový rozdiel medzi mužmi a ženami je viditeľný vo všetkých krajinách V4. České, slovenské a maďarské ženy sú na tom oproti mužom podobne. Rozdiely v Poľsku sú ale omnoho výraznejšie. Kým vo zvyšných krajinách Vyšehradskej skupiny predstavuje platový rozdiel medzi pohlaviami zhruba štvrtinu, poľský nepomer je cez 33 percent.

Pracovné preferencie

Za mzdovou nerovnomernosťou treba podľa spoločnosti Profesia hľadať veľa príčin. Medzi nimi sú tiež iné pracovné preferencie, na ktoré má vplyv výchova a spoločenské návyky.

„Najmä pre krajiny Vyšehradskej skupiny je typické, že v odvetviach s prevahou ženského pohlavia vidíme nižšie platy,“ uviedla spoločnosť. Sektormi s vyšším podielom žien sú napríklad zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo.

Naopak, keď sa pozrieme, v ktorých odvetviach vidíme reakcie od mužov, dominujú napríklad telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo,“ upozorňuje Profesia.

Starostlivosť o dieťa

Ďalším z faktorov, ktoré majú vplyv na platové rozdiely medzi ženami a mužmi, je materská dovolenka. V mnohých krajinách je starostlivosť o novorodené dieťa takmer vždy na matke.

Kým ženy sú niekoľko rokov na materskej dovolenke, ich mužskí kolegovia naberajú v pracovnom živote skúsenosti, s čím prichádza aj platový progres. Ženy si pritom často už na pracovných pohovoroch pýtajú menej peňazí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Profesia