Národná banka Slovenska (NBS) neočakáva potrebu zmeny úrovne proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku. Motivácie k výraznému zadlžovaniu sa vplyvom ochladzovania cyklu podľa vyjadrení banky znižujú. To vytvára predpoklad, že v ďalšom období by sa riziká v dôsledku cyklu mohli kumulovať pomalšie.
Vývoj vo finančnom sektore
Na druhej strane, v portfóliu bánk však podľa NBS ostávajú riziká naakumulované z minulosti. Zároveň časť dnes poskytovaných úverov vykazuje rizikovejšie parametre.
Kažimír dúfa, že niektorých politikov prestanú páliť prsty a nezavedú opätovne bankový odvod
Nálady, ako aj vývoj vo finančnom sektore sa menia. Zvyšujúce sa úroky, neistota a pretrvávajúca inflácia ochladzujú motiváciu k zadlžovaniu sa. To sa podľa národnej banky prejavuje v zmiernení rastu úverov, predovšetkým hypoték.
Situácia na trhu nehnuteľností
Mení sa situácia aj na trhu nehnuteľností, kde ceny po rokoch silného rastu v závere roka poklesli. V podnikoch stále pretrváva potreba krátkodobého financovania v dôsledku rastúcich nákladov, avšak aj u nich sa znížil dopyt po dlhodobých investičných úveroch.
Hostina sa skončila a Slovensko bude musieť šetriť, povedal Kažimír
Obavy z ekonomickej recesie sa síce zmiernili, pribúdajú však signály, že finančný cyklus sa začína obracať. To však automaticky neznamená podľa NBS aj nižšie riziko. Pribúdajú úvery na hrane regulatórnych limitov s krátkymi fixáciami, čo v prostredí rastúcich sadzieb môže predstavovať riziko. Zároveň slovenské banky ako jedny z mála v Európe zatiaľ nesprísňovali úverové štandardy pri hypotékach.
Proticyklický kapitálový vankúš
„Banky disponujú dostatočnou úrovňou kapitálu a sú schopné generovať zisk. To im umožňuje pokryť aj prípadné straty z prítomných rizík. Aktuálne tak nevzniká potreba zmeny úrovne proticyklického kapitálového vankúša,“ uviedla centrálna banka. Proticyklický kapitálový vankúš tak ostáva na úrovni 1,5 %.
Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.