Parlament schválil úpravu výdavkových limitov, počítať sa budú podľa európskych pravidiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko plánuje výdavkové limity upraviť podľa európskych pravidiel, tými domácimi sa neplánuje riadiť. Parlament totiž schválil novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Ukazovateľ čistých výdavkov sa stane podľa ministerstva financií operatívnym nástrojom nových pravidiel na zabezpečenie podpory zdravých a udržateľných verejných financií, ako aj podporu udržateľného a inkluzívneho rastu.

Výdavkové limity boli nastavené zle

Výdavkové limity ako aj text predmetnej novely mali podľa vyjadrení rezortu financií prekonzultované a odsúhlasené aj Európskou komisiou. Podľa pôvodných pravidiel Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by štát musel podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) konsolidovať v oveľa vyššej sume.

My nechceme zadusiť štát. Potrebujeme, aby štát plnil svoje funkcie,“ skonštatoval Kamenický.

Výdavkové limity boli v minulosti podľa Kamenického nastavené zle. Preto sa rozhodli pre jedny pravidlá, ktoré budú spoločné v rámci EÚ.

Európsky koncept nemusí byť dostatočný

Rozpočtová rada vládny návrh zmeny pravidiel pre limit verejných výdavkov vníma ako riziko pre dostatočné ozdravovanie verejných financií. Ide podľa nej o odklon od národného konceptu ochrany dlhodobého hospodárenia Slovenska. Európsky koncept nemusí byť podľa nich dostatočný.

Európske pravidlá navyše nebudú prepojené s ochranou dlhodobej udržateľnosti ukotvenou v Ústave SR a nezohľadňujú jej potrebu na dlhodobom horizonte,“ vysvetľuje rozpočtová rada.

RRZ má preto obavu, že zrušenie existujúcich výdavkových limitov môže odporovať ústave a zákonu o rozpočtovej zodpovednosti.

Pomalšie ozdravovanie verejných financií

Na základe doterajších informácií rada predpokladá, že táto zmena môže paradoxne viesť k pomalšiemu trvalému ozdravovaniu verejných financií, a teda k jeho odďaľovaniu.

Dôvodom je napríklad nedostatočná konsolidácia v tomto roku, alebo využitie dočasných opatrení ako exspirácia energopomoci, resp. znižovanie veľkosti druhého piliera ako konsolidačných opatrení, ktoré však neznamenajú trvalú konsolidáciu,“ upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Kamenický
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMF Ministerstvo financií SRParlamentRada pre rozpočtovú zodpovednosťSMER-SD