Až 67 percent Slovákov uviedlo, že by pri cestách do zahraničia uprednostnili platbu kartou alebo smartfónom, či hodinkami. Tento trend sa rozvinul počas pandémie, keď spotrebitelia začali uprednostňovať online nakupovanie alebo pri platbe za tovar v obchodoch uprednostnili bezkontaktné platby, čo sa teraz odráža aj v preferenciách platieb pri cestách do zahraničia.
Tieto závery vyplynuli zo štúdie Travel and Payment Intentions Study 2022, ktorú uskutočnila spoločnosť Visa.
Rovnakou kartou platia aj doma
„Slováci sa pri cestách do zahraničia spoliehajú na platby kartou a mobilným zariadením,“ skonštatovala vedúca pre Visa pre Slovensko Ľubica Gubová. Drvivá väčšina Slovákov, a to takmer 94 %, používa rovnakú kartu doma a aj pri cestách do zahraničia. Iba 6 % Slovákov používa na platby v zahraničí inú kartu.
Väčšina Slovákov používa pri nákupoch platbu kartou, ale sú aj miesta kde takto nezaplatíte
Ako hlavný dôvod na používanie inej karty v zahraničí uvádzajú Slováci pocit bezpečia pri nepoužívaní primárnej platobnej karty v zahraničí.
Najčastejšie platia na pumpách
Na dovolenke, pri víkendových pobytoch v mestách alebo na nákupoch v zahraničí používajú slovenskí respondenti najčastejšie na platenie karty alebo svoje smartfóny, či hodinky. Najviac prostredníctvom nich platia na čerpacích staniciach a v nákupných centrách. Vyjadrilo sa tak viac ako 80 % respondentov.
Platba hotovosťou alebo kartou? Stále sa nájdu Slováci, ktorí dávajú prednosť prvej možnosti
V potravinách je to 72 % opýtaných, v lekárňach a drogériách 70 % a v reštauráciách 70 %. V múzeách, galériách, či v zábavných parkoch je to 60 % Slovákov.