Pocit šťastia slovenských domácností závisí od vlastnenia nehnuteľnosti, tvrdia odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

S rastúcim príjmom a majetkom prežívajú domácnosti a jednotlivci väčší subjektívny pocit blahobytu, resp. šťastia. Ako v blogu uviedli výskumní pracovníci Národnej banky Slovenska (NBS) Martin Cesnak a Andrej Cupák, jednou z najdôležitejších premenných pocitu šťastia na Slovensku je práve vlastníctvo nehnuteľností.

V posledných rokoch slovenské domácnosti najčastejšie nadobúdali svoju nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru, najmä tie mladé vo veku od 25 do 45 rokov. „To má za následok, že slovenské domácnosti v súčasnosti patria k jedným z najzadlženejších v rámci krajín strednej a východnej Európy,“ konštatujú odborníci.

Zadlženie má byť racionálne rozhodnutie

Zadlženie sa by nemal byť rozmar. Má to byt podľa odborníkov racionálne rozhodnutie, cieľom ktorého je, v tomto prípade, vlastné bývanie. Rozhodnutie vykonané v správnom čase vedie k ekonomicky efektívnemu riešeniu a zvýši sa tým naša spokojnosť.

Výsledky poukazujú na nárast v skóre spokojnosti so životom medzi rokmi 2017 a 2021. Nárast bol najmä medzi domácnosťami, ktoré vlastnia svoje obydlie prostredníctvom hypotekárneho úveru.

Podľa odborníkov platí, že domácnosti, ktoré využili priaznivé úverové podmienky v rokoch 2018 až 2021 a nadobudli v tomto období nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru, mali výrazne vyššie skóre spokojnosti so životom než domácnosti, ktoré v danom období financovali kúpu z vlastných zdrojov. To sa však nedá podľa nich tvrdiť pre obdobie 2014 až 2017, keď bola úroveň spokojnosti v oboch skupinách prakticky rovnaká.

Rôzna spokojnosť so životom

Rozdielnu spokojnosť so životom je vidieť tiež u domácností podľa toho, či im banka plne alebo len čiastočne vyhovela čerpať požadovaný úver. Tento rozdiel medzi rokmi 2017 až 2021 navyše významne vzrástol. Úverové obmedzenia v období 2017 a 2021 zohrávali v rovnici šťastia dôležitejšiu úlohu pre nízkopríjmové domácnosti.

Domácnosti, ktorým banka na základe úverového obmedzenia neumožnila využiť priaznivé podmienky financovania nehnuteľnosti, boli výrazne menej šťastné ako všetky iné domácnosti, dokonca aj ako tie, čo boli úverovo obmedzené v menej priaznivom období pred rokom 2017.

Domácnosti sa stali šťastnejšími

Údaje podľa odborníkov odhaľujú, že domácnosti sa v období 2017 až 2021 stali v priemere šťastnejšími. Kúpa nehnuteľnosti za priaznivých podmienok financovania hypoték mohla byť jedným z dôvodov zvýšenia šťastia domácností. Na druhej strane, ak je úroveň dlhu a splátok vyššia, ako domácnosti dokážu splácať, môže to znižovať ich úroveň spokojnosti so životom.

Navyše, súčasné podmienky na realitnom trhu a úverové podmienky sa oproti sledovanému obdobiu zmenili a nárast splátok voči príjmu môže narobiť niektorým domácnostiam vrásky na čele,“ uzavreli odborníci vo svojej analýze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Cupák
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska