Parlament schválil pomoc ľuďom s hypotékami, a to aj napriek tomu, že sa na návrh zosypala vlna kritiky. Štát schválenou legislatívou reaguje na nárast mesačných splátok klientov po refixácii úrokovej sadzby. V parlamente sú zaradené dva zákony, poslanci schválili ten, ktorý sa týka pomoci formou daňového bonusu za tohtoročné hypotéky.
Žiadateľ musí splniť podmienky
Pre ľudí, ktorým v roku 2023 po refixácii hypotéky narástli úroky a teda aj splátka, pomôže rezort financií formou daňového bonusu. Štát klientovi preplatí 75 % z nárastu splátky, a to do maximálnej výšky 150 eur mesačne, teda 1 800 eur ročne.
Vládna pomoc s hypotékami bude mať podľa SaS devastujúci vplyv na konkurenčné prostredie medzi bankami (video)
Žiadateľ však musí splniť podmienky. Jeho maximálny príjem môže dosahovať najviac 1,6-násobok priemernej mzdy. Ide o nominálnu sumu hrubého príjmu maximálne 2 086,4 eura za rok 2022.
Pomoc je možné uplatniť len na jeden úver
V prípade, ak je na úverovej zmluve spoludlžník, napríklad manžel či manželka, táto hranica sa zdvojnásobuje. Ich spoločný hrubý príjem nesmie presiahnuť sumu 4 172,8 eura. Pomoc si môže záujemca uplatniť len na jednu úverovú zmluvu a jednu nehnuteľnosť.
Plánovaná podpora hypoték nie je podľa analytika dobrý nápad, hovorí o morálnom hazarde
V prípade, ak je na nehnuteľnosť viacero úverov, pomoc je možné uplatniť len na jeden úver. Zároveň platí, že daná nehnuteľnosť musí slúžiť na bývanie a nesmie sa prenajímať. Pomoc nie je možné čerpať pri refinancovaní hypotéky v inej banke.
Daňový bonus si záujemca uplatní v daňovom priznaní za rok 2023, ktoré bude podávať v roku 2024. Ak zamestnanec nepodáva daňové priznanie za rok 2023, uplatní mu ho zamestnávateľ v rámci vykonania ročného zúčtovania za rok 2023 v roku 2024, na základe doručeného potvrdenia od banky.