Vládna pomoc s hypotékami bude mať podľa SaS devastujúci vplyv na konkurenčné prostredie medzi bankami (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík, Viskupič
Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík a tímlíder pre verejné financie za stranu SaS Marián Viskupič na tlačovej konferencii. štvrtok, 7. december, 2023. Foto: Reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po náraste splátok hypoték súčasná vláda predstavila pomoc domácnostiam. Ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal tímlíder strany SaS pre verejné financie Marián Viskupič, je presvedčený, že použitie zdrojov na tento účel bude neefektívne a pomoc by mala byť adresnejšia.

Vláda podľa neho ignoruje najnovšiu správu Národnej banky Slovenska o stabilite bankového sektora. Tá hovorí, že napriek zvyšovaniu sadzieb by domácnosti a aj podniky mali pokračovať v splácaní.

Extrémne byrokratické riešenie

Riešenie je podľa Viskupiča extrémne byrokratické. Je tu nárast štátnych mzdových nákladov. Z opatrenia totiž vyplýva, že s pomocou v rámci hypoték by malo pomáhať 300 nových úradníkov. Kritizuje to aj predseda SaS Richard Sulík.

„Tak vláda si najprv v programovom vyhlásení napíše, že chcú znížiť stav pracovníkov a týmto opatrením ich idu navýšiť,“ konštatuje Sulík.

Ohrozené konkurenčné prostredie

Podľa Viskupiča taktiež hrozí, že banky si zvýšené náklady premietnu do zvýšených poplatkov. Môže to mať podľa neho devastujúci vplyv na konkurenčné prostredie medzi bankami. Pomoc sa týka totiž len existujúcich hypoték.

A ak bol niekto zodpovedný a presunul si včas úver do banky s lepšími podmienkami a dlhšou fixáciou, tak ich sa pomoc netýka, hoci by mal aj tak zvýšenú splátku. Ľudia teraz nebudú mať podľa Viskupiča motiváciu presúvať hypotéky a banka tak bude môcť viac dvihnúť úrok pri refixácii, pretože sa bude spoliehať na to, že klient mu pre štátne opatrenia neodíde.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vládny kabinet schválil návrh, prostredníctvom ktorého formou daňového bonusu štát prispeje 75 % z nárastu splátky, maximálne však 150 eur mesačne. Klient si môže uplatniť daňový bonus, ak má príjem maximálne do 1,6-násobku priemernej mzdy, čiže do 2 086 eur.

Požiadať o pomoc je možné len na jednu zmluvu o úvere na jednu nehnuteľnosť, ktorá nesmie slúžiť na prenájom. Od roku 2024 si miesto daňového bonusu môžu občania požiadať o príspevok, ktoré im budú vyplácať úrady práce. Podmienky uvedené vyššie zostávajú však rovnaké.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ViskupičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita