Na riešenie hypoték chce vláda zamestnať stovky ľudí, na ich výplaty podľa opozičného poslanca pôjde až štvrtina vyhradených zdrojov

Hypotéka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda chce na riešenie hypoték zamestnať 300 ľudí, na ich výplaty pôjde až štvrtina vyhradených zdrojov. Upozorňuje na to poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko (PS) Štefan Kišš. Veľká časť peňazí teda podľa neho nepôjde na pomoc, ale na administratívu.

Riešenie hypoték formou príspevku má celkovo stáť takmer 90 miliónov, na pomoc ľuďom však pôjde len 64 miliónov. Zvyšok sa minie na 300 ľudí, ktorých chce vláda na to najať. Tí budú potrebovať platy, priestory, počítače a softvér. Len pre porovnanie, je to rovnaký počet zamestnancov, ako má teraz NKÚ, o tretinu viac ako Najvyšší súd,” uviedol Kišš.

Nepremyslené rozdávanie pokračuje

Ďalších vyše 40 miliónov eur podľa neho pôjde na hypotéky cez nižšie daňové príjmy vyplatením daňového bonusu.

Dokopy nás to teda vyjde poriadne draho. Príspevok vláda rozpočtuje len pre rok 2024, neskôr sa má pomoc vzťahovať aj na nové úvery. Daňovníci sa tak budú skladať aj na nové hypotéky. Riešenie okrem počtu zamestnancov navýši aj verejný dlh a zhorší tak našu finančnú situáciu. Nepremyslené rozdávanie tak pokračuje a na konsolidáciu, ktorú zúfalo potrebujeme, stále čakáme,” uzavrel Kišš.

Pomoc v rámci boja so zvýšenými úrokmi na hypotékach už má reálne kontúry. Vládny kabinet v stredu s pripomienkami schválil materiál zavádzajúci daňový bonus, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Nový daňový bonus

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa totiž podľa rezortu financií zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácnosti. Avšak, kto by si chcel štátnu pomoc nárokovať neoprávnene, čaká ho pokuta.

Úpravou zákona o dani z príjmov sa zavedie nový daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Ten si daňové subjekty môžu uplatniť za rok 2023 v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní. Zároveň sa pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 upravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky.

Uplatnenie od budúceho roka

Pôvodne nastavené podmienky sa uplatnia poslednýkrát na zmluvy uzavreté najneskôr do 31. decembra 2023. Nové podmienky navrhované pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky na bývanie obsahujú zvýšenie maximálneho príjmu z 1,3 na 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca určeného v navrhovanom ustanovení a zvýšenie maximálnej možnej hranice pre uplatnenie tohto daňového bonusu zo 400 eur na 1 200 eur.

Nové podmienky sa prvýkrát uplatnia pri zmluvách uzavretých od budúceho roka. Daňovník si môže uplatniť iba jeden z daňových bonusov zameraných na podporu bývania.

Príspevok na splátku úveru

Od začiatku budúceho roka vláda zavedie príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Vyplýva to z návrhu zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmto návrhom zaoberal v zrýchlenom legislatívnom konaní.

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa podľa ministerstva práce zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čo môže vážne ohroziť platobnú schopnosť obyvateľov splácať úvery na bývanie. Vláda chce preto zaviesť novú štátnu sociálnu dávku, ktorou bude štát občanom finančne prispievať na zvýšenú úhradu splátky úveru vzhľadom na refixáciu úveru na bývanie.

Najviac 150 eur mesačne

Výška príspevku má dosiahnuť 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac 150 eur mesačne. S prihliadnutím na možnosti štátneho rozpočtu a sociálno-ekonomickú situáciu v krajine sa navrhuje možnosť ustanoviť v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku na príslušný rozpočtový rok.

Maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka s nárokom na príspevok bude najviac 1,6-násobkom priemernej mzdy na Slovensku za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan kišš
Firmy a inštitúcie Ministerstvo práceNárodná rada SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradNS Najvyšší súd SRPS Progresívne Slovensko