Daňový bonus na hypotéky sa postupne stáva realitou, štát si však posvieti aj na podvodníkov

Reality, nehnuteľnosti, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. novembra, 18:15

Pomoc v rámci boja so zvýšenými úrokmi na hypotékach už má reálne kontúry. Vládny kabinet v stredu s pripomienkami schválil materiál zavádzajúci daňový bonus, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa totiž podľa rezortu financií zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácnosti. Avšak, kto by si chcel štátnu pomoc nárokovať neoprávnene, čaká ho pokuta.

Bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky

Úpravou zákona o dani z príjmov sa zavedie nový daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Ten si daňové subjekty môžu uplatniť za rok 2023 v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní.

Zároveň sa pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 upravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky. Pôvodne nastavené podmienky sa uplatnia poslednýkrát na zmluvy uzavreté najneskôr do 31. decembra 2023.

Nové podmienky navrhované pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky na bývanie obsahujú zvýšenie maximálneho príjmu z 1,3 na 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca určeného v navrhovanom ustanovení a zvýšenie maximálnej možnej hranice pre uplatnenie tohto daňového bonusu zo 400 eur na 1 200 eur.

Môže si uplatniť iba jeden

Nové podmienky sa prvýkrát uplatnia pri zmluvách uzavretých od budúceho roka. Daňovník si môže uplatniť iba jeden z daňových bonusov zameraných na podporu bývania.

Ak sa zistí, že daňovník si uplatnil daňový bonus na zaplatené úroky neoprávnene, napríklad vtedy, keď nehnuteľnosť prenajíma, daňový bonus bude musieť vrátiť a dostane pokutu.

Tá sa bude počítať za každý deň od lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom si uvedený daňový bonus klient uplatnil, až do začatia daňovej kontroly, a to vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, najmenej však vo výške 10 % p.a.

Pokuta až do výšky 648 eur

Napríklad ak si daňovník uplatní za rok 2023 daňový bonus vo výške 1 200 eur a správca dane pri kontrole v roku 2029 zistí, že nárok si klient uplatnil neoprávnene, môže dostať pokutu aj 648 eur.

Navrhovaný daňový bonus sa bude týkať všetkých úverov na bývanie, pri ktorých sa zvýšila zaplatená splátka v roku 2023 oproti splátke v roku 2022. Daňovým bonusom je suma vo výške 75 % vypočítaného rozdielu, najviac však 1 800 eur ročne.

Podmienkou pre možnosť odpočítania navrhovaného nového daňového bonusu je výška ročného zdaniteľného príjmu za predchádzajúce zdaňovacie obdobie najviac vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca, pričom daňovník nehnuteľnosť nesmie prenajímať.

Pomoc nepôjde na úkor samospráv

V súvislosti s daňovým bonusom na hypotéky sa objavovala v poslednom období kritika, že pomoc pôjde na úkor samospráv.

Opozícia namietala, že preplatenie daňového bonusu v konečnom dôsledku zaplatia samosprávy, teda mestá a obce, ktoré už postupne ohlasujú rast rôznych daní.

Ako však v stredu po rokovaní vlády povedal minister financií Ladislav Kamenický, spolu s predsedom vlády Robertom Ficom komunikovali s predsedom ZMOS-u Jozefom Božíkom a prisľúbili mu, že samosprávam budú kompenzovať všetku pomoc, ktorá súvisí s hypotékami.

Tímlíder pre verejné financie za stranu SaS Marián Viskupič pred pár týždňami skonštatoval, že daňový bonus je jasný a konkrétny výpadok príjmov samospráv, ktorých príjmy zdecimoval už Igor Matovič.

„Obce zvýšia dane a poplatky pre občanov a kruh sa uzavrie. Akúkoľvek pomoc vo finále zaplatia len a len ľudia. A hlavne tí, ktorým sa pomoc ani nedostane, len sa im zvýšia ich životné náklady,“ povedal Viskupič.

Napríklad Bratislava ohlásila, že ide zásadne zvyšovať daň z nehnuteľnosti a aj iné miestne dane a poplatky. „Samosprávy sú skutočne v problémoch, ktoré spôsobil Igor Matovič nesystémovým a nespravodlivým daňovým bonusom na dieťa,“ uviedol Viskupič.

Vláda rozdáva, ale nie sú úsporné opatrenia

Poslanec parlamentu za Progresívne Slovensko Štefan Kišš varuje, že nič nie je zadarmo. Teraz podľa neho máme na hypotéky, zajtra možno nebude na dôchodky.

„Vláda pokračuje v rozdávaní, žiadne úsporné opatrenie stále nepredstavila. Aj túto daňovú dotáciu zaplatíme z našich daní, len z iného vrecka. Vládu dobiehajú predvolebné sľuby, ale v rozpočte budú musieť ukázať, odkiaľ na ne zoberú. Keď to takto pôjde ďalej, čoskoro nemusí byť na dôchodky,” upozornil Kišš.

Dodal, že návrh vláda schválila v skrátenom legislatívnom konaní, teda bez pripomienkovania verejnosťou. Zvýšené splátky hypoték pritom podľa Kišša nie sú pre drvivú väčšinu domácností existenčným problémom a centrálna banka neočakáva dramatický nárast neschopnosti splácať ani do roku 2027, kedy budú kulminovať refixácie úverov.

„Miera nesplácaných hypoték je na úrovni 1,1 %, čo je najmenej za posledné roky. A aj po refixáciach splátky meškali len pri niekoľkých hypotékach. Napriek tomu si už od predvolebnej kampane Robert Fico na tomto nafúknutom probléme zbiera politické body. Tentokrát ich potrebuje aj Peter Pellegrini v prezidentskej kampani,” uzavrel Kišš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan kišš
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaMF Ministerstvo financií SRPS Progresívne Slovensko