Pracujúci majú dať podľa Tomáša dve percentá z daní naďalej mimovládkam, nie svojim rodičom na penzie

VOĽBY: Volebná noc strany HLAS SD
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) vyzýva pracujúcich ľudí, aby dve percentá zo svojich daní naďalej posielali mimovládnym organizáciám.

„O ich rodičov sa postará náš nový trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku, ktorý je pre väčšinu seniorov výhodnejší ako rodičovský dôchodok dohromady so súčasným trinástym dôchodkom,“ povedal po rokovaní vlády.

Dotačné schémy

Tvrdí, že poskytovať rodičovský dôchodok vo forme časti sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta z hrubej mzdy je finančne neudržateľné.

Ak by sa daňovníci podľa neho rozhodli posielať dve percentá z dane svojim rodičom na dôchodku namiesto mimovládnym organizáciám, tretí sektor by prišiel maximálne o 40 až 50 miliónov eur.

„Tá suma však bude určite omnoho nižšia,“ povedal. Tie mimovládne organizácie, ktoré majú ušľachtilé ciele, teda pomáhajú deťom, zdravotne postihnutým či školským nadáciám, budú mať podľa Tomáša k dispozícii dotačné schémy na to, aby štát ich straty „dorovnal a ešte aj niečo pridal“.

Trinásty dôchodok v priemernej sume

Penzisti podľa Tomáša dostanú v decembri budúceho roka trinásty dôchodok v priemernej sume daného typu dôchodku.

V prípade starobných dôchodcov však nepôjde o priemernú sumu dôchodku ku koncu tohto roka, ale o priemernú sumu starobného dôchodku za celý tento rok. Nepôjde tak o trinástu penziu vo výške približne 640 eur, ale v sume zhruba 606 eur.

Do zákona sa dá pritom poistka, aby poberatelia sirotských, invalidných či vdoveckých dôchodkov dostali trinásty dôchodok najmenej v sume 300 eur. Nestane sa tak, že by týmto osobám výška trinástej penzie oproti tomuto roku klesla.

Rušenie rodičovského dôchodku

Ministerstvo práce a sociálnych vecí však ruší vyplácanie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe.

Keďže samotný rodičovský dôchodok je podľa Tomáša zakotvený v Ústave SR a možno ho zrušiť, súčasná vláda jeho aktuálnu podobu nahradí tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov v budúcom roku dosiahnu 799 miliónov eur. Suma 310 miliónov eur ide už v súčasnosti na vyplácanie trinástych penzií, ďalších 315 miliónov eur rezort práce ušetrí na zrušení rodičovských dôchodkov v súčasnej podobe a sumu 50 miliónov eur našla vo svojom rozpočte Sociálna poisťovňa. Podľa Tomáša tak zostáva nájsť už len 124 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa