Rada pre rozpočtovú zodpovednosť opäť znížila odhadovaný deficit verejnej správy, avšak len veľmi mierne

Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) len veľmi mierne znížila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy na tento rok. Oproti augustovej prognóze úroveň schodku znížila o 29 miliónov eur, resp. 0,03 % HDP.

Deficit verejnej správy tak môže podľa septembrového semaforu dosiahnuť 3,76 mld. eur, teda 3,5 % HDP. Napriek dodatočným výdavkom vyplývajúcim z nových opatrení sa schodok verejnej správy znižuje pre pretrvávajúce pomalé tempo čerpania kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu a investícií z plánu obnovy.

Riziko nedosiahnutia cieľa je nízke

V aktuálnom odhade sú podľa rozpočtovej rady zahrnuté výdavky na vládou navrhované druhé vyplatenie trinásteho dôchodku v sume 208 mil. eur, teda 0,2 % HDP. V prípade schválenia vládnej novely zákona o štátnom rozpočte by sa vytvorili zdroje na financovanie dodatočných výdavkov, ktoré by mohli podľa rady navýšiť deficit až o 1,29 mld. eur, resp. 1,3 % HDP.

Pozitívna odchýlka prognózy od salda rozpočtu je vo výške 1,45 mld. eur, teda 1,4 % HDP, čo podľa RRZ znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu zostáva nízke. Vývoj verejných financií je však podľa rady naďalej ovplyvnený veľkou neistotou vzhľadom na rýchly nárast cien a prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine.

Čerpanie eurofondov stále zaostáva

Výnos daňových a odvodových príjmov predstavuje najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet, odhadovaný príspevok k zlepšeniu salda dosahuje 1,68 mld. eur, teda 1,6 % HDP.

Vyšší výnos očakávame najmä pri daniach, kde vysoká inflácia navyšuje rast makroekonomických báz oproti predpokladom rozpočtu, najmä dane z práce a DPH,“ konštatuje rozpočtová rada.

Čerpanie prostriedkov z EÚ fondov a fondu obnovy naďalej zaostáva za predpokladmi rozpočtu, čo možno podľa rady vidieť v nízkych objemoch čerpania výdavkov na spolufinancovanie. Odhadovaná úspora oproti rozpočtu vzrástla na úroveň 326 mil. eur, teda 0,3 % HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť