Silicon Valley Bank skrachovala, ide o najväčší krach banky v USA za 15 rokov

Wall Street, obchodovanie, investovanie, burza
Foto: archívne, SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Regulátori prevzali kontrolu nad majetkom americkej Silicon Valley Bank. Je to najväčší krach banky v USA po kolapse Washington Mutual v roku 2008.

Banka so sídlom v kalifornskej Santa Clare, ktorá bola 16. najväčšia v krajine, skrachovala po tom, čo vkladatelia tento týždeň začali vyberať peniaze pre obavy o jej zdravie.

V stredu napríklad oznámila, že predala majetok za 21 miliárd dolárov so stratou 1,8 miliardy dolárov.

Kontrolu prevzali regulátori

V rámci zadržania majetku bankoví regulátori v Kalifornii a americká Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) presunuli aktíva banky do novovytvorenej inštitúcie Deposit Insurance Bank of Santa Clara.

Nová banka začne v pondelok vyplácať poistené vklady. FDIC a kalifornské orgány potom plánujú predať zvyšok aktív, aby skompletizovali ostatných vkladateľov.

Nárast chaosu sa nepredpokladá

V čase krachu mala Silicon Valley Bank podľa FDIC aktíva vo výške 209 miliárd dolárov. Nebolo jasné, koľko z jej vkladov bolo nad poistným limitom 250-tisíc dolárov, ale predchádzajúce regulačné správy ukázali, že veľa účtov túto sumu prekročilo.

Banka slúžila najmä technologickým pracovníkom a spoločnostiam podporovaným rizikovým kapitálom, vrátane niektorých najznámejších značiek v tomto odvetví.

Podľa agentúry AP je len malá šanca, že sa chaos rozšíri v širšom bankovom sektore ako v mesiacoch pred Veľkou recesiou. Najväčšie banky, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili ekonomický kolaps, majú zdravé súvahy a dostatok kapitálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Deposit Insurance Bank of Santa ClaraSilicon Valley Bank