Spotrebitelia boli oproti minulému mesiacu naladení pesimistickejšie, negatívnejšie vnímali celkovú hospodársku situáciu aj vývoj nezamestnanosti. Pesimizmus prevládal aj u podnikateľov v obchode a v službách. V priemysle a v stavebníctve boli podnikatelia naladení mierne pozitívnejšie. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ekonomická nálada na Slovensku zostala oproti minulému mesiacu takmer rovnaká. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) dosiahol úroveň 99,7, čo bolo o len 0,1 bodu viac ako minulý mesiac. K nepatrnému nárastu indikátora prispeli pozitívnejšie naladení podnikatelia v priemysle a v stavebníctve. Naopak, pesimistickejšie vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v obchode, službách a aj spotrebitelia.
Priemysel je mierne optimistickejší
Oproti minulému roku sa ekonomická nálada zhoršila o 6,8 bodu, za dlhodobým priemerom zaostáva o 6,3 bodu. Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).
Spotrebiteľská dôvera je na najnižšej úrovni od mája 2023, podniky čakajú zlepšenie ekonomického vývoja
Indikátor dôvery v priemysle v apríli vzrástol o 2 body na hodnotu -4,7 (zo sezónne očistených údajov). Vývoj indikátora ovplyvnil pokles zásob hotových výrobkov a rast objednávok, výrazne vo výrobe drevených a papierových výrobkov. Významný pokles stavu zásob uviedli aj vo výrobe textilu a odevov a nárast objednávok aj vo výrobe kovov a kovových výrobkov.
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v apríli klesol o 1 bod na hodnotu 8,3. Pokles za-znamenali podnikateľská situácia a dopyt za posledné tri mesiace. Podnikateľská situácia sa zhoršila najmä v ubytovacích a stravovacích službách, dopyt klesol najviac v umení, zábave a rekreácii.
Dôvera v obchode oslabila
Nedôvera slovenských spotrebiteľov sa po minulomesačnom zmiernení v apríli opäť zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) medzimesačne klesol o 1,6 bodu na úroveň -22,7. Za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 2,8 bodu. Spotrebitelia boli negatívnejšie naladení pri dvoch zo štyroch zložiek indikátora. Pesimistickejšie vnímali vývoj celkovej hospodárskej situácie aj vývoj nezamestnanosti. Priaznivejšie vnímali vývoj financií v domácnostiach. Zlepšili sa hodnotenia týkajúce sa tvorby úspor, aj celkovej finančnej situácie domácností, aj keď zlepšenie bolo len mierne.
Spotrebiteľská dôvera na Slovensku výrazne klesla, analytik priblížil vývoj nákupného správania domácností
Indikátor dôvery v obchode v apríli klesol oproti marcu o 3,3 bodu na hodnotu 11,7. Respondenti hodnotili negatívne pokles očakávaných požiadaviek na dodávateľov ako aj nižší počet zamestnancov. Pokles požiadaviek na dodávateľov predpokladali najmä v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov a v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach. Zníženie počtu zamestnancov plánujú hlavne v maloobchode so zariadeniami pre IKT v špecializovaných predajniach.
Očakávania na nasledujúce mesiace
V apríli sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 1,5 bodu na -7 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok, takmer tri štvrtiny respondentov ju hodnotilo ako postačujúcu.
Nálada v českej ekonomike sa zlepšila
„Po negatívnom období poklesu dôvery v ekonomike, ktorý pretrvával od začiatku roka, aprílový prieskum nálad naznačuje ustálenie pesimizmu. Stabilizácia súvisela najmä s externými faktormi zahraničného vývoja, ako zvýšenie dopytu v Nemecku, odloženie implementácie obchodných taríf, či ďalšie zníženie úrokových sadzieb ECB. Napriek istému zlepšeniu očakávame, že opatrnosť v ekonomike bude pretrvávať po väčšinu tohto roka, zvlášť pri pohľade na cenový vývoj v ekonomike a potrebu implementácie ďalších úsporných opatrení v krajine. Tie by sa mali prejaviť aj na citeľnejšom negatívnom vnímaní spotrebiteľov, ale až neskôr v druhej polovici roka. V priebehu najbližšieho obdobia a leta by sa situácia výraznejšie meniť nemala – pesimizmus sa však nevytratil, iba sa oddialila jeho ďalšia vlna,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.