Slovákom sa míňajú úspory. Ako to ovplyvní spotrebu domácností?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, šetrenie, úspory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Miera úspor, ktoré dokážeme tvoriť z našich príjmov, je na Slovensku dlhodobo pod priemerom Európskej únie. Máme tiež nižší priemerný príjem a musíme tak pomerovo míňať viac na základné potreby, ako sú potraviny a bývanie.

To je podľa analýzy Slovenskej sporiteľne aj dôvodom, prečo nás vysoká inflácia ovplyvňuje viac ako bohatšie krajiny. „Sme však tiež konzervatívnejší a v porovnaní s Českom využívame menej investičné produkty, čím sa pripravujeme aj o výnos, ktorý prinášajú v dlhodobom horizonte finančné trhy,“ uvádza sa v analýze.

Za pokles môže vyššia spotreba

Aktuálny pokles úspor pripisujú analytici rastúcej spotrebe domácností v roku 2022, aj keď reálne mzdy z celoročného pohľadu klesli o 4,5 %.

Klesajúca miera úspor nakoniec podľa nich povedie k utlmeniu spotreby domácností, pretože sa domácnosti dostanú do diskomfortnej situácie s nízkymi rezervami. Obyvatelia tak začnú prirodzene sporiť viac, čím sa miera úspor zvýši a rast spotreby spomalí.

Pomohli by vyššie platy

Úroveň úspor domácnosti po zohľadnení peňazí, ktoré sú určené na dôchodok, sa pohybuje pod 4 %. Ak peniaze určené na dôchodok nebudeme brať do úvahy, keďže to nie sú peniaze, s ktorými možno operatívne disponovať, klesla podľa štúdie miera úspor domácnosti na úroveň 1,5 % z disponibilného príjmu.

„Stále to však znamená, že domácnosti dokážu sporiť a kumulovať rezervy, aj keď výrazne menej ako v ostatných rokoch. Z dlhodobého hľadiska očakávame, že keď sa reálne mzdy vrátia k rastu, otočí sa aj aktuálny trend poklesu miery úspor,“ uviedli analytici sporiteľne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa