Slovensko sa v minulom roku ocitlo na chvoste európskeho barometra finančnej pohody. Iba piatim krajinám sa medziročne podarilo celkové skóre zlepšiť.
Ako ďalej povedal výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil, ostatné krajiny zaznamenali zhoršenie, čo sa dalo očakávať vzhľadom na koronakrízu a jej dopady na ekonomiku. Slovensko sa v celkovom hodnotení prepadlo až na predposledné 23. miesto.
Slovensko sa v rebríčku prepadlo
V prvých dvoch rokoch existencie Intrum barometra finančnej pohody sa Slovensko umiestnilo na 16. a potom na 17. mieste. V treťom roku jeho existencie však prišiel výrazný pokles o šesť pozícií. Za Slovenskom je už len Grécko, ktoré rebríček barometra doteraz uzatváralo každý rok.
Slováci sa naďalej enormne zadlžujú, ich finančnú gramotnosť majú zvýšiť rozprávky
V Intrum barometri finančnej pohody sa sledujú tri piliere, a to schopnosť platiť účty, úspory do budúcna a finančná gramotnosť. V rámci schopnosti platiť účty ide o mierne zhoršenie o jednu priečku. Pod pokles sa podpísala mierne vyššia miera požičiavania si peňazí.
Slováci nevedia hospodáriť
O pokles Slovenska v celkovom poradí sa predovšetkým podpísal prepad o päť pozícií v rámci piliera úspory do budúcna. Celkovo sa mierne zvýšil podiel tých, ktorí si dokážu každý mesiac odložiť do 10 % zo svojho platu. Zvýšil sa však tiež podiel tých, ktorí nesporia každý mesiac.
V oblasti finančnej gramotnosti sa Slovensko nachádza dlhodobo v spodnej časti rebríčka, teda na 19. mieste a krajine sa nedarí posúvať vyššie.
Záujem o investovanie rastie, ľudia majú čoraz intenzívnejšiu potrebu zhodnocovať svoje peniaze
Slovensko tak aj naďalej patrí medzi krajiny s nižšou úrovňou finančnej gramotnosti. Napríklad definíciu k pojmu pohyblivá úroková sadzba nedokázala správne priradiť ani polovica respondentov zo Slovenska.
Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko sú celkovo najsilnejšími hráčmi v tohtoročnom barometri. Rakúsko vďačí svojmu umiestneniu stabilným disponibilným príjmom domácností a trvalo vysokej finančnej gramotnosti. Napríklad pojem ročná percentuálna miera nákladov vedelo správne definovať 69 % Rakúšanov, zo Slovákov to vedelo len 52 %.
Barometer vydáva správca pohľadávok Intrum. Ide o nástroj na meranie a prehľad finančnej pohody európskych spotrebiteľov v 24 krajinách. Údaje pre tvorbu rebríčka sú získavané z Európskeho prieskumu platobného správania spotrebiteľov a zo štatistických hospodárskych výsledkov jednotlivých krajín.