Slovensko si požičalo ďalšie milióny, výnosová premiéra je podľa analytika vyššia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si požičalo ešte ďalšie finančné prostriedky. Ako ďalej informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), v utorkovom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 107 mil. eur.

K dispozícii pritom bola suma 127,4 mil. eur. V pondelkovej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 650 mil. eur. Dopyt pritom dosiahol 1,3 mld. eur. Celkovo tak tohtotýždňové aukcie dosiahli sumu 757 mil. eur.

Výsledky hodnotia pozitívne

Ako uvádza analytik 365.bank Tomáš Boháček, dopyt investorov naznačuje pretrvávajúci záujem finančných trhov o naše financovanie.

„Výsledky aukcie hodnotíme pozitívne, hlavne čo sa týka dopytu investorov, ktorý bol dvojnásobný a naznačuje tak, že štát má stále priestor pre ďalšie finančné zdroje z trhu,“ povedal analytik. Výnosová prémia je síce podľa neho vyššia, no nevymyká sa historickým priemerom prirážok.

Najväčší záujem investori v pondelok prejavili o 10-ročný slovenský dlhopis so splatnosťou v júni 2034. Objem predaja v konkurenčnej časti aukcie tu dosiahol 415 mil. eur pri celkovom dopyte 762 mil. eur. Priemerný ročný výnos dosiahol úroveň 3,7 %.

Širší globálny vývoj

„To je približne o 0,1 % viac ako si v apríli vypýtali investori na rovnakom dlhopise,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Mierne zvýšenie požadovaných výnosov možno podľa neho pripísať najmä širšiemu globálnemu vývoju.

Na druhej strane treba aukciu podľa jeho slov zasadiť do dlhšieho časového rámca, keď od poslednej aukcie mohli investori pracovať s viacerými pozitívnymi skutočnosťami.

A to v podobe potvrdenia slovenského ratingu a stabilného výhľadu agentúrou S&P, deficit verejných financií za rok 2023 skončil lepšie ako sa očakávala, čo sa pretavilo aj do nižšej úrovne zadlženia Slovenska voči nášmu HDP v predchádzajúcom roku.

Nové limity verejných výdavkov

Zároveň sa schválili nové limity verejných výdavkov, čo výrazne znížilo šancu, že prídeme o peniaze z plánu obnovy, resp. možno očakávať, že v dohľadnom čase získame aj štvrtú platbu z plánu obnovy.

„Všetky tieto skutočnosti majú z dlhšieho pohľadu potenciál znižovať rizikovú prirážku, ktorú si od nás investori pýtajú a zatiaľ ostáva naďalej zvýšená na úrovni 120 bázických bodov v porovnaní s nemeckými 10 ročnými dlhopismi,“ povedal Kočiš.

Slovensko si na finančných trhoch už v prvých 5 mesiacoch aktuálne roka požičalo väčšinu plánovaného objemu pre rok 2024.

„To nás stavia do relatívne výhodnej pozície a tiež tak znižuje tlak na požadované výnosy, pričom odzrkadľuje dobrú a cieľavedomú prácu ARDAL-u,“ poznamenal analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likviditySlovenská sporiteľňa