Tatra banka mení cenník poplatkov, klienti si priplatia za vedenie bezbalíkového účtu a pribudol aj nový poplatok za vklad hotovosti na účet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatra banka
Foto: facebook.com/tatrabanka
Tento článok pre vás načítala AI.

Každoročne sa hovorí o zdražovaní služieb bánk. Rozsah zvyšovania cien je zakaždým rozmanitý. Aj v tomto roku banky pristupujú k zmenám svojich cenníkov. Upravujú poplatky za vedenie účtu, za výbery z bankomatov a za služby, ktoré ľudia vykonávajú priamo v pobočke. Cieľom je odradiť klientov od služieb, ktoré banke prinášajú pomerne vysoké náklady.

Aktuálne sa rozhodla pre zmenu Tatra banka. Od 31. mája upraví poplatky pri depozitných produktoch, či platobných službách, kde pribudol nový poplatok za vklad hotovosti na pobočke banky. Zmena poplatkov sa nevyhla podľa Finančného kompasu ani debetným a kreditným kartám.

Vedenie účtu

Avšak drvivá väčšina klientov Tatra banky má balíkový účet – Účet pre modrú planétuTB, v rámci ktorého majú klienti viaceré služby v cene. Základná cena tohto balíka ostáva na nezmenenej sume 7 eur. Klient si však vie postupne tento poplatok využívaním produktov znížiť na päť eur, tri eurá a až na nulu, ak využíva tri ďalšie produkty banky.

Pri bežných bezbalíkových účtoch v eurách a cudzích menách bude vedenie účtu za poplatok 7 eur. Aktuálne je to ešte poplatok 5 eur. Zmena sa týka poplatku za bežný účet bez ďalších produktov a služieb.

Pri výpise z účtu bude doručenie poštou za poplatok 3 eurá. V súčasnosti je to ešte cena 2 eurá.

Platobné služby a karty Visa

Pribudol nový šesťeurový poplatok za vklad hotovosti na účet. Nový poplatok sa týka vkladu hotovosti na vlastný účet v pobočke.

Poplatok za zobrazenie zostatku v bankomate inej banky bude za jedno euro, v súčasnosti je to ešte 50 centov. Výber hotovosti z bankomatu iných bánk v SR a v zahraničí zdražie z troch eur na 5 eur.

Poplatok za spracovanie platby kartou za stávkovanie, lotériu a hazardné hry bude vo výške 7 eur. Aktuálne je to 5 eur.

Poplatok za zmeny na karte stúpne z 5 eur na 10 eur. Banka zavedie nový poplatok za doručenie karty do pobočky, a to 10 eur. Poplatok nadobúda účinnosť 31. augusta.

Výber hotovosti z bankomatu Tatra banky v SR kreditnou kartou bude stáť 10 eur. Aktuálne je to poplatok 5 eur. Pri kreditných kartách zdražie aj zasielanie papierových výpisov poštou z dvoch na tri eurá plus poštovné.

Banka zavedie nový poplatok v rámci kreditných kariet vo výške 30 eur, a to za vstup do letiskového salónika. Poplatok nadobúda účinnosť dňa 31. augusta.

Náklady na prevádzku

Poplatky v bankách za služby realizované v pobočkách sú často drahšie než poplatky online bankovníctva. Dôvody sú jednoduché. Prevádzka kamenných pobočiek je nákladnejšia ako prevádzka online služieb. Banky musia platiť za priestory, pokrývať náklady na elektrinu, vodu, údržbu a ďalšie prevádzkové náklady.

Ďalej sú to personálne náklady. V pobočkách pracujú ľudia, ktorí zaisťujú obsluhu zákazníkov a poskytujú finančné poradenstvo. Zamestnanci v pobočke majú svoje mzdy a ďalšie benefity, čo predstavuje náklad pre banky. Naproti tomu online bankovníctvo alebo samoobslužné bankomaty vyžadujú menej personálu a sú tak menej nákladné.

Ak aj niektorí klienti uprednostňujú osobný kontakt a radšej navštevujú pobočky, kde môžu komunikovať a riešiť svoje požiadavky, banky túto preferenciu môžu zvýrazniť tým, že poplatky za služby v pobočkách nastavia vyššie.

Ako sa vyhnúť bankovým poplatkom?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete pokúsiť vyhnúť bankovým poplatkom:

Vyberte si správnu banku: Nie všetky banky majú rovnaké poplatky. Preštudujte si rôzne banky a vyberte si tú, ktorá ponúka nízke alebo bezplatné bankové služby.

Overte si poplatky: Pravidelne kontrolujte svoje výpisy z účtu a overte si, aké poplatky vám banka účtuje. Môžete byť prekvapení, koľko peňazí môžete ušetriť tým, že si budete pozorne sledovať svoj účet.

Udržiavajte minimálny zostatok: Mnohé banky účtujú poplatky za účty s nedostatočným zostatkom. Snažte sa udržiavať minimálny zostatok na svojom účte, aby ste sa vyhli týmto poplatkom.

Používajte bankomaty svojej banky: Používanie bankomatov inej banky môže spôsobiť poplatky za výber hotovosti. Snažte sa využívať bankomaty svojej banky alebo tie, ktoré s ňou majú dohodu o bezplatných výberoch.

Online a mobilné bankovníctvo: Online a mobilné bankovníctvo môže byť menej nákladné ako tradičné kamenné pobočky. Mnohé online banky ponúkajú bezplatné účty a nižšie poplatky.

Zrušte nepotrebné služby: Skúmajte svoj bankový účet a zistite, či platíte za služby, ktoré vôbec nepoužívate. Zrušte ich, ak nie sú pre vás dôležité.

Plaťte elektronicky: Platenie faktúr elektronicky cez internetové bankovníctvo alebo mobilné aplikácie môže byť lacnejšie ako papierové platby alebo šeky.

Vyhnite sa prekročeniu úverového limitu: Ak máte úverovú kartu, snažte sa vyhnúť prekročeniu jej limitu, pretože to môže spôsobiť poplatky za prekročenie limitu.

Uvažujte o kombinovaní služieb: Niektoré banky ponúkajú kombinované účty, ktoré vám umožňujú spojiť bežný účet s účtom na úspory a tým sa dá ušetriť na poplatkoch.

Komunikujte s bankou: Ak máte problémy s bankovými poplatkami, neváhajte kontaktovať svoju banku a pokúsiť sa o dohodu alebo preskúmanie poplatkov.

Je dôležité si uvedomiť, že banky majú rôzne poplatky a pravidlá, a preto je dôležité starostlivo čítať podmienky a zhodnotiť, ktoré z týchto tipov vám môžu najlepšie pomôcť pri minimalizovaní bankových poplatkov na základe vašich konkrétnych potrieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Tatra banka