To fakt? Má euro na Slovensku najväčšiu podporu verejnosti spomedzi krajín eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt - 5. december 2023
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločná mena euro má na Slovensku najväčšiu podporu verejnosti spomedzi eurových krajín. Až 90 percent Slovákov a Sloveniek sa v októbrovom prieskume Európskej komisie stotožnilo s názorom, že euro je prospešné pre Európsku úniu. V celej eurozóne odpovedalo kladne 79 percent respondentov.

Vplyv eura na Slovensko

Okrem toho oveľa väčšia časť Slovákov, ako pred rokom, pozitívne hodnotila vplyv eura na Slovensko. Vlani v októbri 71 percent, dnes 84 percent opýtaných súhlasí s tým, že euro bolo prínosom pre Slovensko.

>>> Rubrika To fakt?

Štyria z desiatich Slovákov sa vďaka euru cítia byť viac Európanmi ako predtým. Väčší podiel takto uvažujúcich je len v Írsku a na Malte.

Slováci spolu s Fínmi a Estóncami najviac oceňujú, že euro uľahčilo porovnávanie cien a nakupovanie v rôznych krajinách Európskej únie, a to aj online.

Názor na počet euromincí

Európska komisia v pravidelnom prieskume zisťuje aj názor verejnosti na počet euromincí s rôznou nominálnou hodnotou. Po zrušení jedno a dvojcentových mincí v júli 2022 na Slovensku vzrástla spokojnosť s počtom rôznych euromincí v obehu. Ich počet považuje za primeraný 76 percent opýtaných Slovákov, pred rokom to bolo iba 64 percent.

S mincami sú najviac spokojní obyvatelia Fínska. Takmer 90 percent opýtaných hodnotí ich počet ako primeraný. Rovnako ako na Slovensku, ani vo Fínsku neprijímajú a nevydávajú jedno a dvojcentové mince pri platení. Systém zaokrúhľovania hotovostných transakcií na najbližších päť eurocentov tam funguje vyše dvadsať rokov.

Mince v hodnote jeden a dva centy naďalej zostávajú zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny. Existujú však rôzne formy vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré presadzujú alebo podporujú zaokrúhľovanie ceny na päť centov. Okrem Slovenska a Fínska sa najmenším centovým eurominciam vyhýbajú aj v Belgicku, Írsku, Holandsku a Taliansku.

Agentúra SITA vám prináša rubriku To fakt? vždy v utorok aj štvrtok večer po 19:00 a v sobotu, v ktorej prinášame zaujímavé čísla a štatistiky z rôznych oblastí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia