Občianska platforma pre demokraciu tvrdí, že namiesto navrhovania zložitých kompenzačných mechanizmov, ktoré by priniesli záťaž štátu i organizáciám, stačí na asignáciu dvoch percent z dane nesiahať.
Vo vyjadrení platformy k zmenám v asignácii dvoch percent z dane, ktoré avizoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD), a tiež k jeho vyjadreniam na adresu mimovládnych organizácií to uviedla riaditeľka Via Iuris a predstaviteľka Občianskej platformy za demokraciu Katarína Batková.
Zvyšujúci sa záujem o asignáciu
Dodala, že asignácia je transparentná, proces je kontrolovaný štátom a občanov necháva, aby sa rozhodli. Zároveň podľa nej prispieva k zvyšovaniu kvality práce, komunikácie i zdravej konkurencie medzi samotnými neziskovými organizáciami.
„Zvyšujúci sa záujem občanov o asignáciu je najlepším dôkazom, že ide o dôveryhodný a využívaný a efektívny nástroj, z ktorého hlavná časť financií ide do oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a kultúry,“ dodala.
Zavedenie rodičovskej penzie v súčasnej podobe vlani podporili aj piati predstavitelia vládnej koalície, jeden z nich je ministrom
„Nová vládna koalícia sľubovala koniec chaosu a predkladanie legislatívnych návrhov, až po dohode všetkých koaličných strán. Len v oblasti asignácie dve percentá sme za posledné dva týždne počuli niekoľko zásadne protichodných návrhov, ako by sa existujúci a funkčný systém mal meniť. Jedna koaličná strana hovorí o presune asignácie len na šport, druhá navrhuje asignáciou podporiť dôchodcov. Takto predvídateľné právne prostredie a koniec chaosu nevyzerá,“ myslí si Batková.
Ušľachtilý občiansky sektor
Platforma je tiež toho názoru, že nesystémovosť prípravy návrhu sa ukazuje i v tom, že minister Tomáš po zistení, že jeho návrh by zasiahol najmä sociálne a zdravotnícke mimovládky, prišiel s návrhom, ako by „ušľachtilým“ mimovládnym organizáciám kompenzoval výpadok, namiesto toho, aby ho stiahol a prerobil.
Návrh Tomáša v prípade príspevku z dane je podľa Demokratov likvidačný a v rozpore s tým, čo sľubovali pred voľbami (video)
Batková tiež zdôraznila, že nejestvuje niečo ako ušľachtilý či neušľachtilý občiansky sektor. „V právnom štáte, kde je ústavne garantovaná sloboda združovania, nemá štát kádrovať to, čomu sa občania a ich organizácie majú venovať a čomu nie. Ak mimovládne neziskové organizácie dodržiavajú ústavu a zákony, tak ani štát, a ani minister nesmú robiť žiadne rozdiely medzi tými, ktorí sa venujú sociálnym službám, zdravotnej a charitatívnej pomoci, vzdelávaniu, ochrane životného prostredia, ľudským právam, či boju proti korupcii,“ tvrdí.
Tomášove vyjadrenia na adresu mimovládnych organizácií označila za nehorázne, podľa nej by mal minister chápať, že v demokratickej spoločnosti je diskriminácia mimovládok na základe predmetu ich činnosti alebo subjektívneho rozhodnutia neprijateľná.
Rozdeľovanie mimovládok na dobré a zlé
Platforma zároveň poukázala na to, že rozdeľovanie mimovládnych neziskových organizácií na dobré a zlé, prospešné alebo neprospešné, či politické a nepolitické, je charakteristické pre totalitné a autokratické režimy.
Tomášov návrh je nesystémová a nedomyslená zmena, podľa Marcinkovej tak berú najťažšie skúšaným (video)
Občianska platforma pre demokraciu je neformálna platforma občianskych iniciatív a mimovládnych organizácií. Jej cieľom je aktívne chrániť a rozvíjať občiansku spoločnosť na Slovensku.
Jej fungovanie je založené na dobrovoľnosti, partnerskom prístupe, demokratickom rozhodovaní, pluralite, solidarite a subsidiarite, a tiež na občianskej angažovanosti a povzbudzovaní k nej.