UBS zachránila jej problémového rivala Credit Suisse, cieľom dohody je stabilizovať finančné trhy

UBS, Credit Suisse
Foto: ilustračné, Michael Buholzer/Keystone via AP.

Švajčiarska banka UBS zachránila jej problémového rivala Credit Suisse. Dohoda o kúpe banky, ktorej cieľom je stabilizovať finančné trhy a je podporovaná vládou, prišla po núdzových rokovaniach medzi dvoma finančnými ústavmi a švajčiarskymi regulátormi.

Akcionári Credit Suisse boli zbavení hlasovania o transakcii a dostanú jednu akciu v UBS za každých 22,48 akcií, ktoré vlastnia, čo oceňuje banku na 3,15 miliardy dolárov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Švajčiarska centrálna banka v nedeľu večer uviedla, že dohoda je najlepším spôsobom, ako obnoviť dôveru finančných trhov a riadiť riziká pre ekonomiku. Zároveň ponúkla pomoc s likviditou až do výšky 110 miliárd dolárov. Švajčiarska federálna vláda oznámila, že s cieľom znížiť akékoľvek riziká pre UBS poskytne záruku proti potenciálnym stratám v hodnote 9,6 miliardy dolárov.

Víkendová dohodla prišla po tom, čo centrálna banka poskytla Credit Suisse záchranu vo výške 54 miliárd dolárov. Krok však neupokojil trhy a akcie Credit Suisse klesli o 24 %, čo vyvolalo širší výpredaj na európskych trhoch.

(1 EUR = 1,0623 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Credit SuisseUBS Švajčiarska banka