Úrokové sadzby zostanú podľa šéfky Európskej centrálnej banky vysoké tak dlho, kým neporazia infláciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lagardová, ECB
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v pondelok uviedla, že úrokové sadzby zostanú na vysokej úrovni „tak dlho, ako to bude potrebné“ na to, aby porazili infláciu. Poznamenala, že sadzby zostanú vysoké, pretože v 20 krajinách eurozóny „zostáva silný“ tlak na zvyšovanie cien.

Inflácia zostane dlho vysoká

Medziročná inflácia v eurozóne v auguste klesla na 5,2 percenta z júlovej úrovne 5,3 percenta. V rámci celej Európskej únie sa medziročná inflácia tiež zmiernila, a to na 5,9 percenta z júlových 6,1 percenta.

Sme naďalej odhodlaní zabezpečiť, aby sa inflácia čím skôr vrátila k nášmu dvojpercentnému strednodobému cieľu,“ povedala Lagardová Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci (ECON). „Inflácia naďalej klesá, ale stále sa očakáva, že ešte dlho zostane poriadne vysoká.“

Depozitná sadzba ECB, ktorá len niečo viac ako pred rokom bola v negatívnom teritóriu na úrovni mínus 0,5 percenta, sa tento mesiac dostala už na štyri percentá, čiže najvyššie od vzniku eura v roku 1999.

Zaťažené domácnosti

Lagardová spomenula i majiteľov nehnuteľností, ktorým pre zvyšovanie úrokových sadzieb stúpli splátky hypoték. „Či máme tiež na mysli to, akú bolesť to spôsobuje? Môžem vás ubezpečiť, že na to myslíme. Vieme, že 30 % domácností v členských štátoch má hypotéky s variabilnou úrokovou sadzbou. Je to ťažké, vieme to.

Podotkla, že inflácia zaťažuje domácnosti s nižšími príjmami, ktoré platia väčšiu časť svojich príjmov na základné veci, ako je energia, a uviedla, že riešením toho je rýchle zníženie inflácie na úroveň 2 %.

Čím rýchlejšie sa tam dostane, čím stabilnejšie budú ceny, tým menej bolestivé to bude ďalej,“ skonštatovala Lagardová. Banka očakáva, že inflácia v roku 2025 klesne v priemere na 2,1 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine Lagardová
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaEU Európska únia