Úspory v druhom pilieri od začiatku roka vzrástli, dôvodom bolo najmä zhodnotenie v indexových fondoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rast, ekonomika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Posledný marcový týždeň dosiahli úspory v druhom pilieri viac ako 15,1 miliardy eur. Od začiatku roka tak v dôchodkových fondoch pribudla viac ako miliarda eur. Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) verejnosť má silnú dôveru v druhý pilier, čo potvrdzujú úspory z tohto roka, ako aj prílev nových sporiteľov.

K 28. marcu je súčasný objem majetku v druhom pilieri 15 133 868 827,67 eur. V negarantovaných dôchodkových fondoch to predstavuje 9 176 178 595,86 eura. Zdrojom rastu bolo najmä zhodnotenie v indexových fondoch, kde tie najvýhodnejšie dosiahli viac ako 10-percentné zhodnotenie od začiatku roka.

Dôvera sporiteľov ešte viac zvýrazňuje potrebu stability a robustnosti dôchodkového systému,“ uviedol predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.

Koncom prvého štvrťroka 2024 sporiteľom už začali na osobné dôchodkové účty prichádzať nižšie príspevky. Tento rok bude odvod do druhého piliera štyri percentá z hrubej mzdy.

Presun sporiteľských úspor podľa predvolenej investičnej stratégie úspešne pokračuje a viac ako deväť miliárd eur sa už zhodnocuje v indexových fondoch. Podľa údajov od ADSS si v druhom pilieri na budúce dôchodky sporí viac ako 1,8 milióna ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Kotov
Firmy a inštitúcie ADSS Asociácia dôchodkových správcovských spoločností