ÚVO urobil aj počas kontrol maximum pre plynulé čerpanie eurofondov, tvrdí Hlivák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIRRI SR: Dohoda o spolupráci s NKÚ a ÚVO
Predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Branislav Bibel

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa jeho predsedu Miroslava Hliváka urobil maximum pre to, aby kontrola verejného obstarávania nebrzdila čerpanie eurofondov.

V novom programovom období eurofondov 2021 až 2027 je znížený počet povinných kontrol a hlavnú úlohu na seba prevzal úrad, ktorý bude ako jediný kontrolovať zákazky financované z európskych zdrojov.

Kontrola eurofondových zákaziek

Úrad pre verejné obstarávanie bude kľúčovou inštitúciou na kontrolu eurofondových zákaziek, ale aj plánu obnovy,“ povedal vo štvrtok Hlivák.

Spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Najvyšším kontrolným úradom SR budú v budúcnosti dozerať na čistotu pri využívaní verejných prostriedkov.

Zmena trestného činu machinácie

Predseda úradu považuje za potrebné, aby bola popri veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorej hlavná časť nadobudla účinnosť koncom marca, prijatá aj zmena trestného činu machinácie vo verejnom obstarávaní.

Pre Európsku komisiu je to kľúčové. Budeme postihovať nehospodárne konanie mimo pravidiel verejného obstarávania, napríklad výnimky alebo podnikatelia, ktorí už nemusia podľa novely obstarávať tovary a služby. Aj komisia nám povedala, uvoľnite tie pravidlá, ale príďte s kompenzáciou nekalých praktík,“ priblížil Hlivák.

Opätovné uchádzanie sa o post

Zatiaľ nechcel povedať, či sa bude opäť uchádzať o post predsedu úradu, pričom päťročné funkčné obdobie mu uplynie v polovici septembri tohto roka.

Je to aj pre mňa dôležitá otázka, aby som na ňu dnes neodpovedal. Určite zvolím formu a platformu tak, ako za mojich päť rokov je štandardom a zvykom z hľadiska otvorenej komunikácie, že odpoviem na túto otázku,“ uviedol Hlivák s tým, že poskytne aj odpočet svojej činnosti na čele úradu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradÚVO Úrad pre verejné obstarávanie