Väčšina zamestnávateľov chce prijímať nových ľudí, mzdy plánuje zvýšiť až 90 percent z nich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ekonomika; práca; biznis; zamestnanie
Foto: ilustračné; thinkstock.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Súčasný pokles inflácie na Slovensku zabezpečí v tomto roku lepšie podmienky pre pracujúcich Slovákov. Najnovší prieskum personálnej agentúry Grafton zameraný na plány firiem v oblasti zamestnanosti, mzdového ohodnotenia a benefitov, ukázal, že väčšina zamestnávateľov chce prijímať nových ľudí, alebo si aspoň zachovať súčasný počet zamestnancov. Takmer 90 % z nich tiež počíta aj so zvyšovaním miezd.

Počas februára tohto roka si zamestnanci vedeli jednoduchšie nájsť prácu, ako firmy, ktoré hľadali zamestnancov. Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny bolo na Slovensku približne 142-tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 20 tisíc.

Počet pracovných miest sa v tom čase pohyboval okolo 90-tisíc.

Miera nezamestnanosti

Podľa údajov Štatistického úradu bola miera nezamestnanosti ku koncu februára na úrovni 5,13 %.

Na západnom Slovensku, najmä v Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji bola o niečo vyššia ako 3%. V rámci Bratislavského kraja klesla dokonca pod túto hranicu.

Nezamestnanosť by mala klesať

Aj v súčasnosti niektoré prevádzky ukončujú svoju činnosť alebo dochádza k hromadnému prepúšťaniu, ktoré súvisia napríklad s prechodom na elektromobilitu a s tým spojenou reštrukturalizáciou. Napriek tomu by slovenská nezamestnanosť mala klesať a dopyt po zamestnancoch bude v niektorých regiónoch prevyšovať ponuku.

Väčšina spoločností totiž aktuálne uvažuje o expanzii. I tie, ktoré momentálne prechádzajú reštrukturalizáciou, v mnohých prípadoch počítajú s budúcim rastom, takže sa snažia využiť rôzne opatrenia na udržanie pracovnej sily – napríklad preškolenie alebo prerozdelenie zamestnancov,“ hovorí riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group Martin Malo.

Plány firiem na rok 2024

Túto situáciu potvrdzujú aj údaje z aktuálneho prieskumu Grafton v oblasti zamestnanosti, kde koncom roka 2022 plánovala takmer polovica spoločností na ďalší rok zvýšenie počtu svojich zamestnancov a 45 % zamestnávateľov ho v priebehu roka 2023 aj skutočne zaznamenalo.

Plány firiem na rok 2024 sú veľmi podobné – asi tretina chce zachovať súčasný stav, takže ich pracovníkov by sa v tomto smere nemali dotknúť žiadne zásadné zmeny. Viac než polovica zamestnávateľov plánuje zvýšiť počet zamestnancov. Väčšina z nich však nepočíta s nárastom o viac než 10 %,“ dopĺňa Jana Vávrová, projektová manažérka HR Services v Graftone.

Klesajúca inflácia

Aj keď sa rast priemernej mesačnej mzdy na Slovensku začiatkom tohto roka spomalí, reálne príjmy slovenských domácností – očistené od inflácie začali po dlhšom období stúpať. Dôvodom je klesajúca inflácia, ktorá sa vo februári v medziročnom porovnaní priblížila k 3 %, čo predstavuje dva a pol ročné minimum.

Ak bude inflácia naďalej klesať a naplnia sa predpoklady rastu nominálnych miezd, ktoré naznačuje aktuálny prieskum spoločnosti Grafton, v budúcom roku by mali reálne mzdy vzrásť, dôjde k oživeniu spotreby domácností a zlepšeniu ekonomickej kondície štátu.

Pri pozíciách, kde je pracovníkov nedostatok, je, pochopiteľne, väčší tlak na rast miezd – ak chce totiž firma získať nových zamestnancov alebo si udržať tých súčasných, musí robiť viac v oblasti mzdového nastavenia aj v oblasti zamestnaneckých benefitov. Takýto stav je dnes zrejmý predovšetkým v priemysle, ktorý u nás trpí kritickým nedostatkom pracovnej sily,“ vysvetľuje riaditeľ Graftonu.

Zvýšenie miezd očakáva väčšina zamestnávateľov

Koncom roka 2022 plánovalo takmer 10% skúmaných spoločností nasledujúci rok plošne znížiť mzdy zamestnancov, nakoniec však žiadna z nich k tomu nepristúpila. Zároveň 80 % firiem svojim zamestnancom mzdy zvýšilo, hoci pôvodne to malo v úmysle menej ako 70 % spoločností.

V roku 2024 očakáva zvýšenie miezd celkovo až 89 % zamestnávateľov z nášho prieskumu. Vo viac ako polovici spoločností sa pritom mzdy zamestnancov zvýšia o 6 až 10 %. Len 11 % zamestnávateľov neplánuje žiadne zmeny v mzdách a žiadna z firiem nepočíta so znižovaním miezd svojich zamestnancov,“ uzavrela aktuálnu situáciu Jana Vávrová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Malo
Firmy a inštitúcie Gi GroupGrafton SlovakiaŠtatistický úrad SRÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny