Spolu s kryptomenami a technológiou blockchain sme privítali vo svete technológií aj pojem NFT, ktorého bohaté využitie nájdeme asi v každej sfére. NFT alebo non- fungible (nezameniteľný) token je určitá jednotka dát, ktorú môžeme nájsť na digitálnej databáze blockchain.
Ak si máme porovnať NFT s kryptomenami, podobne ako fyzické peniaze, aj kryptomeny sú zvyčajne zameniteľné z finančného hľadiska, čo znamená, že sa s nimi dá obchodovať alebo vymieňať jeden za druhú. Jeden bitcoin má vždy rovnakú hodnotu ako bitcoin na inej burze, podobne aj dolárová bankovka má implicitnú hodnotu výmeny za dolár.
Z tohto dôvodu sú NFT iné v tom, že každý jeden je jedinečný a nezameniteľný, čim znemožňujú, aby sa jeden nezameniteľný token rovnal druhému. Môžeme ich prirovnať k digitálnym pasom, nakoľko každý jeden token obsahuje jedinečnú, neprenosnú identitu, ktorá ho odlišuje od ostatných tokenov.
Stručná história NFT
Hoci sa nám môže zdať, že sa rok 2021 stal rokom NFT a že sa s nimi roztrhlo vrece, nebol to rok, kedy bola táto technológia vynájdená. Kevin McCoy razil prvú NFT “Quantum”, na blockchaine Namecoin v roku 2014.
Nová éra chatbotov prichádza. Sú tak dôležité?
Už v rokoch 2012 až 2013 vznikli farebné mince na báze bitcoinu, čo znamenal začiatok konceptu, ktorý viedol k vývoju tokenov BRC-20. Svet si však NFT bližšie všimol až v roku 2017 v čase príchodu blockchainu Ethereum, ktorý prekonal obmedzenia v blockchainoch pred ním, pokiaľ ide o hosťovanie NFT.
Stručná história NFT rozdelená do časovej osi:
Prvým z NFT bol Quantum – animácia v tvare osemuholníka a príchod Etherea poskytol NFT platformu, ktorú potrebovali na rozkvet.
Veľkým projektom tohto obdobia, ktorý umožnil rozvoj digitálnych aktív, bola platforma The Counterparty, postavená na bitcoine. Spektrum “Rare Pepes” NFT bolo vydaných na The Counterparty, čim sa začal prípad použitia NFT ako umeleckého diela.
Po The Counterparty bol “Spells of Genesis” ďalším veľkým projektom NFT. Po úspechu “Rare Pepes” nasledovali “CryptoPunks” čo bol projekt, ktorý bol inšpirovaný londýnskou punkovou kultúrou. Má 10 000 unikátnych kúskov, pričom sa postavy navzájom nepodobajú.
Stali sa obrovským úspechom základom pre ďalšie NFT projekty.
Aký typ NFT si môžem zadovážiť a kde si ho môžem kúpiť?
Veľká časť skoršieho trhu s NFT sa sústreďovala okolo digitálneho umenia a zberateľských predmetov, no vyvinulo sa toho omnoho viac. Väčšina z nás pozná populárny trh OpenSea, ktorý má viacero kategórií NFT :
- fotografia, v ktorej môžu rôzni fotografi tokenizovať svoju prácu a ponúknuť úplné alebo čiastočné vlastníctvo
- šport, v ktorom určite dobre poznáme zbierky digitálneho umenia založené na celebritách a iných športových osobnostiach
- pomôcka, ktorá môže predstavovať určité členstvo alebo odomknúť rôzne výhody
- virtuálne svety nám zaručujú vlastníctvo čohokoľvek od nositeľných avatarov až po digitálne vlastníctvo
- umenie zahŕňa všetko od digitálnych pixelov po abstraktné umenie
- zberateľské predmety ako napríklad známe Crypto Punks alebo Bored Ape Yacht Club
- hudba, ktorú môžu tokenizovať umelci, čím kupujúcim udelia práva
- NFT, ktoré predstavujú vlastníctvo názvov domén pre rôzne vaše webové stránky
Výhody nezameniteľných tokenov NFT
NFT predstavujúce digitálne alebo fyzické umelecké diela na blockchaine môžu eliminovať potrebu agentov a umožniť predajcom spojiť sa priamo s ich cieľovým publikom. Preto je doposiaľ najvýznamnejšou výhodou efektívnosť trhu, ktorá skutočne poskytuje mnoho alternatívnych možností.
Medzi ďalšiu určite môžeme zaradiť investovanie. Uvedieme príklad, v ktorom konzultačná firma Ernst & Young vyvinula riešenie NFT pre jedného zo svojich investorov do kvalitného vína – skladovaním vína v bezpečnom prostredí a používaním NFT na ochranu pôvodu.
Ako každý určite vieme, obchodovanie s nehnuteľnosťami je zdĺhavá a byrokratická záležitosť, no nehnuteľnosť môže byť taktiež tokenizovaná. V závislosti od svojich vlastností môže byť každý pozemok jedinečný, môže mať odlišnú cenu a môže byť reprezentovaný NFT.
Podobne aj ako akcie, aj NFT môžu predstavovať vlastníctvo podniku prostredníctvom blockchainu, čo je distribuovaná a zabezpečená účtovná kniha, takže vydávanie NFT na zastupovanie akcií slúži na rovnaký účel ako vydávanie akcií.
V neposlednom rade určite stojí za zmienku aj bezpečnosť nezastupiteľných tokenov, ktoré sú tiež veľmi užitočné pri zabezpečení identity. K osobným informáciám uloženým na nemennom blockchaine nemôže nikto pristupovať, ukradnúť ich a použiť, kto nemá kľúče.
Etika tokenizácie sa nemusí týkať len nehnuteľností, ale môže sa rozšíriť aj na iné aktíva, ako sú digitálne umelecké diela. Obraz preto nemusí mať jedného majiteľa, no namiesto toho si viacerí ľudia môžu kúpiť jeho podiel a previesť tak na seba vlastníctvo zlomku fyzického obrazu.
Tieto opatrenia by mohli zvýšiť hodnotu a príjmy, nakoľko si tak viac ľudí môže kúpiť aspoň časť drahého umenia ako v prípade, že by si museli kupovať celé kusy, ktoré sú častokrát drahé.
Podlieha NFT zdaňovaniu?
Ak sa rozhodnete kúpiť NFT, s vidinou jeho následného predaja, mali by ste si v prvom rade uvedomiť, že aj takýto predaj sa považuje za príjem, ktorý je potrebné zdaniť v súlade s daňovými právnymi predpismi.
V mnohých prípadoch je NFT podstatou duševného vlastníctva, to znamená, že ide o príjem získaný predajom NFT, ktoré môžeme subsumovať pod príjmy plynúce z postúpenia práv k predmetu duševného vlastníctva podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Rovnako je preto potrebné podať daňové priznanie aj v tomto prípade. Ako aj v prípade kryptomien, aj tu platí, že legislatíva v predmetnej oblasti je len v zárodku, pričom určite môžeme očakávať prijatie legislatívnych zmien nielen na území SR, ale aj v rámci celej Európskej únie.
Moderné finančné systémy pozostávajú zo sofistikovaných obchodných a úverových systémov pre rôzne ďalšie typy aktív, od nehnuteľností až po umelecké diela. Síce myšlienka digitálnych reprezentácií fyzických aktív nie je nová, no ak sa tieto koncepty skombinujú s výhodami blockchainu odolného voči neoprávneným zásahom, s inteligentnými zmluvami a tiež automatizáciou, stanú sa silou mocou na zmenu.
Zdroje : https://cointelegraph.com, https://www.investopedia.com, Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0