Zahraničný obchod Slovenska sa vlani po roku opäť vrátil na pozitívnu vlnu, vývoz tovaru prevyšoval dovoz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Export tovaru
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. februára, 14:31

Zahraničný obchod Slovenska vlani dokázal po ročnom útlme opäť obrátiť svoj vývoj na pozitívnu vlnu. Znova tak vývoz tovaru prevyšoval dovoz ako tomu bolo s výnimkou roku 2022 posledných 15 rokov.

Vzrast vývozu tovaru

Podľa predbežných údajov vývoz tovaru zo Slovenska za celý rok vzrástol podľa Štatistického úradu SR o 5,4 % na viac ako 108 mld. eur a dovoz do SR klesol o 2,9 % na vyše 104 mld. eur. Hodnoty exportu aj importu prekročili v roku 2023 hranicu 100 mld. eur, čo predstavuje najvyšší objem od roku 2010.

Saldo zahraničného obchodu bolo za celý rok aktívne v objeme 4,2 mld. eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím predminulého roka lepší výsledok o viac ako 8,7 mld. eur.

Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázalo v roku 2023 medziročný nárast päť z nich. Najpodstatnejší vplyv na vývoj slovenského exportu mala počas celého roka najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov.

Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede si udržala rast všetkých 12 mesiacov a za celý rok tak bola medziročne vyššia o 15,1 %. Bol to najvyšší medziročný rast za posledných desať rokov. Opäť stúpol aj podiel tejto triedy na celkovom exporte. Kým v roku 2021 predstavoval približne 61 %, predvlani tvorili stroje a prepravné zariadenia len necelých 58 %, v roku 2023 už presiahol 63 %.

Celkový pokles dovozu

Pokles dovozu v roku 2023 ovplyvňovalo najmä zníženie hodnoty dovozu v triede minerálne palivá, kam patrí aj ropa, elektrická energia a zemný plyn. Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola vlani medziročne nižšia o viac ako 40 %.

K celkovému poklesu dopomohol aj nižší dovoz triedy trhové výrobky, kam patria produkty odvetví ako je spracovanie kovov, hutníctvo, či gumárstvo. Hodnota v tejto triede bola medziročne nižšia o takmer 9 %. Naopak, v 5 z 10 tried medziročne rástol dovoz, čo tlmilo celkový pokles dovozu do SR.

Analytik očakáva návrat do plusu

„Decembrové čísla zahraničného obchodu len potvrdili slabosť v kľúčovej časti priemyslu, v automobilovom priemysle. Akokoľvek, v úvode roka by sa bilancia zahraničného obchodu mala predsa len vrátiť do plusu, najmä pod vplyvom sezónnych faktorov,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ďalšiemu rozširovaniu prebytkov zahraničného obchodu je však nateraz podľa neho pravdepodobne koniec, aj v dôsledku zastavenia oživenia v automobilovom priemysle, či silnejšieho domáceho dopytu podporeného uvoľnenou fiškálnou politikou.

„V tomto roku preto očakávame, že prebytky zahraničného obchodu by sa mohli korigovať smerom nadol k 3 % HDP. Ďalšie výraznejšie rozšírenie prebytkov zahraničného obchodu očakávame najmä v roku 2026, spolu s nábehom produkcie u viacerých ohlásených investícií v automobilovom priemysle,“ dodal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR