Ak chcú potravinári ušetriť, na splnenie si dôležitej povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú už len pár dní

obilie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa pripomína subjektom, ktoré si uplatňujú odvodovú úľavu pre potravinárov, že na doručenie formulárov k poskytnutiu štátnej pomoci im zostávajú posledné dni.

Znížené poistné

Vyhlásenia k poskytnutiu štátnej pomoci za august, september a október tohto roka je potrebné stihnúť podať v lehote do piatka 20. októbra tohto roka.

Akceptovať vyhlásenie za príslušné kalendárne mesiace, ktoré podajú po stanovenej lehote, nebude možné. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Za august a september zamestnávatelia – potravinári zaplatili poistné v plnej výške. Sociálna poisťovňa vysporiada za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou tzv. vratiek automaticky, bez nutnosti podať žiadosť.

Za október tohto roka až január budúceho roka bude zamestnávateľ – potravinár platiť už znížené poistné po schválení štátnej pomoci za príslušný kalendárny mesiac.

Sociálna poisťovňa poskytuje štátnu pomoc zamestnávateľom – potravinárom vo forme odvodovej úľavy za obdobie od 1. augusta tohto roka do 31. januára budúceho roka.

Formulár vyhlásenia

Zamestnávateľ – potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží Sociálnej poisťovni vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci. Formulár vyhlásenia je zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne. Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách.

Sociálna poisťovňa zverejní, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámenie o schválení, či neschválení štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.

Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Odvodové zaťaženie

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne klesá odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie.

Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa. Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMartin KontúrRichard Takáč
Firmy a inštitúcie SMER-SDSociálna poisťovňa