Potravinári sa konečne dočkali, Sociálna poisťovňa zverejnila postup uplatnenia odvodovej úľavy

potravinári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Potravinári sa konečne dočkali. Sociálna poisťovňa zverejnila informácie a formulár vyhlásenia na uplatnenie dočasnej odvodovej úľavy pre potravinárov. Dotknuté subjekty tak môžu začať využívať túto možnosť.

Poisťovňa vráti štátnu pomoc

Za august a september tohto roka zamestnávateľ-potravinár zaplatí poistné v plnej výške. Poisťovňa následne vysporiada za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou tzv. vratiek automaticky, bez nutnosti podania žiadosti o vrátenie tohto poistného. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Za október tohto roka až január budúceho roka bude zamestnávateľ-potravinár, po schválení poskytnutia štátnej pomoci Sociálnou poisťovňou, platiť znížené poistné za príslušný kalendárny mesiac.

Upozorňuje na dodržanie lehôt

Sociálna poisťovňa tak umožní dotknutým subjektom uplatniť si odvodovú úľavu za celé obdobie jej trvania, teda od augusta tohto roka do januára budúceho roka. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje na nevyhnutnosť dodržiavania lehôt stanovených na podávanie vyhlásení k poskytnutiu štátnej pomoci.

Zamestnávateľ-potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží Sociálnej poisťovni elektronicky „Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci“. Formulár vyhlásenia je zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne.

Elektronické vyhlásenie

Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne v určených lehotách. Sociálna poisťovňa upozorňuje dotknuté subjekty, že vyhlásenie za príslušný kalendárny mesiac je potrebné podať iba v stanovenej lehote, inak ho nebude možné akceptovať.

Sociálna poisťovňa zverejní, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámenie o schválení, či neschválení štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.

Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Štát odpustí časť odvodov

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne klesne odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ nebude platiť pol roka

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KontúrRichard Takáč
Firmy a inštitúcie SMER-SDSociálna poisťovňa