Biele a červené sudové vína sa v júli predávali za rovnakú odbytovú cenu, hoci medzimesačný rozdiel bol veľký

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Víno
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Biele a červené sudové vína bez zemepisného označenia sa v júli tohto roka predávali za rovnakú odbytovú cenu 0,88 eura za liter. Stalo sa tak napriek veľkému medzimesačnému rozdielu vo vývoji odbytových cien medzi oboma vínami.

Cena bieleho sudového vína bez zemepisného označenia totiž vzrástla o 24,1 % a červeného klesla o 25,1 %. Vyplýva to zo správy Agrárnych trhových informácií Slovenska, ktorú zverejnila Pôdohospodárska platobná agentúra.

Červené víno bolo lacnejšie

Červené fľašové víno bez zemepisného označenia bolo v júli o 0,7 % lacnejšie ako v júni. Cena takéhoto bieleho vína sa ustálila na úrovni 1,25 eura za liter.

Kým priemerná odbytová cena bieleho fľašového vína s chráneným zemepisným označením klesla o 3,8 %, červené víno o 2,6 % zdraželo. Cena bieleho sudového vína klesla na úroveň 1,12 eura za liter.

Ceny akostných vín oslabili

Priemerná odbytová cena bieleho akostného fľašového vína s chráneným označením pôvodu posilnila na úroveň 2,14 eura za liter a červené víno, naopak, zlacnelo na 2,25 eura za liter. Ceny akostných fľašových vín s prívlastkom oslabili.

Pri bielom víne o 1,9 % na úroveň 4,61 eura za liter a pri červenom víne o 4,2 % na úroveň 4,36 eura za liter. Cena bieleho akostného sudového vína sa znížila až o 23 % a cena červeného vína až o 57,8 % vzrástla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra