Potravinoví inšpektori si posvietili na vína, najzávažnejšie nedostatky našli u zahraničných vinárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vinohrad, víno
Foto: ilustračné, Getty images

V mesiacoch jún a júl vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) 101 kontrol vína v zmysle zákona o vinohradníctve a vinárstve. Z 239 vzoriek vín nevyhovovalo iba deväť. Vo vínach hodnotených na mieste (HNM) bol zistený iba jeden nedostatok v maloobchodnej predajni sudového vína.

Najzávažnejšie nedostatky boli následne v laboratóriách zistené v obchodnej sieti u zahraničných vín z krajín – Maďarsko a Taliansko. Išlo o tri vína, ktoré boli nafľašované na Slovensku do spotrebiteľských balení. Ich kvalita bola nevyhovujúca v senzorických znakoch (vôňa a chuť). ŠVPS o tom informovala na svojej webovej stránke.

Z celkového počtu kontrol bolo 23 vo výrobe, 29 v maloobchodných predajniach sudových vín, 34 v maloobchodných predajniach potravín, jedna vo veľkoobchodnom sklade a štyri kontroly v zariadeniach spoločného stravovania. Počas mesiacov jún – júl vykonali potravinoví inšpektori aj 10 kontrol pri dovoze vína z tretích krajín.

Vína so zistenými nedostatkami sú riešené v rámci správneho konania. Za uvedené nedostatky sú začaté správne konania, vína budú podľa ŠVPS stiahnuté z predaja a producentom bude uložený sankčný postih.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR