Hlas-SD poukazuje na potravinové púšte a žiada Hegera o dotovanie mobilných predajní v obciach (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snimka obrazovky 2023 04 04 144704.jpg
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini na tlačovej besede s bývalým ústredným riaditeľom kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michalom Kaliňákom. Foto: www.facebook.com

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) žiada povereného predsedu vlády Eduarda Hegera (Demokrati) o dotovanie mobilných predajní potravín v obciach, kde chýba kamenný obchod. Na podateľňu Úradu vlády SR v utorok podal líder strany Peter Pellegrini spolu s Michalom Kaliňákom (Hlas-SD) dva dokumenty – 28-stranový abecedný zoznam obcí, ktoré nemajú kamennú predajňu potravín a tiež mapu, kde sa nachádzajú.

Potravinové púšte na Slovensku

Podľa Pellegriniho je to preto, aby tam Heger vedel trafiť a zároveň aby videl, ako vyzerajú potravinové púšte na Slovensku.

Už asi 300-tisíc ľudí na Slovensku je bez možnosti nákupu potravín vo svojej alebo susednej obci. My chápeme, že obchodníci nemôžu robiť charitu, na druhej strane je tu možnosť poskytnúť týmto obciam pomoc vo forme mobilných predajní,“ povedal Pellegrini na tlačovom brífingu pred Úradom vlády SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predsedu vlády žiada, aby zo svojej rezervy poskytol niekoľko stotisíc eur na pravidelné dotovanie mobilných predajní potravín, ktoré by vedeli dva- či trikrát do týždňa zabezpečiť prísun potravín. Cieľom je, aby sa vidiek ešte viac nevyľudňoval. Zdôraznil, že prístup k potravinám musí byť považovaný za verejný záujem.

Adresná pomoc ľuďom

Bývalý ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák poukázal na to, že Heger vyhlásil, že je za adresnú pomoc ľuďom. Už pred tromi rokmi pritom poskytli kompetentným zoznam obcí bez obchodu s potravinami.

Od decembra 2019 dávame tri roky na stôl riešenia, ako pomôcť ľuďom, ktorí, bohužiaľ, žijú na zlej adrese, lebo žijú na vidieku, kde si nemôžu kúpiť základné potraviny. Ministerstvá si to hádžu ako horúci zemiak,“ poukázal Kaliňák a dodal, že bez štátnej podpory nie je možné v mnohých obciach udržať kamennú predajňu.

Prevencia kriminality

Michal Kaliňák zároveň kritizoval, že Rada vlády SR pre prevenciu kriminality, ktorej predsedom je minister vnútra Roman Mikulec, nezasadala za tri roky fungovania tejto vlády ani raz, hoci bezpečnostná situácia v uliciach miest sa zhoršuje. Na kamery a kamerové systémy nešiel ani cent, čo je podľa Pellegriniho ďalší dôvod na to, aby Mikulec čo najskôr odišiel zo stoličky ministra vnútra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerMichal KaliňákPeter PellegriniRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie Hlas-SDZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)