Pomoc pre špecializovanú rastlinnú výrobu prichádza v podobe 16 miliónov eur, balík vyčlenilo ministerstvo pôdohospodárstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ovocie, zelenina
Foto: ilustračné, Getty images

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan po rokovaní vlády informoval o vyčlenení 16 mil. eur pre potrebu špecializovanej rastlinnej výroby.

Čerstvé ovocie a zelenina

Ide konkrétne o ovocinárov, zeleninárov, pestovateľov viniča, cukrovej repy, sklenikárov a tých, ktorí pestujú vo fóliovníkoch. Agrorezort chce aj v tomto ťažkom období zabezpečiť cenovo dostupné čerstvé a zdravé ovocie, zeleninu a zemiaky pre Slovensko.

Pomoc ide v rámci dočasného rámca pomoci, a to konkrétne cez schému štátnej pomoci schválenú v Bruseli. Táto výzva bude otvorená od polnoci 15. decembra do konca tohto roka.

Potravinová sebestačnosť

Minister vyzýva všetkých, ktorých sa výzva týka, aby sa do výzvy zapojili, nezatvárali produkčné plochy a naďalej predávali Slovákom kvalitné potraviny. V rámci výzvy je otvorená aj podpora na rybolov.

„Je veľmi dôležité, že je náš sektor začlenený do špecializovanej rastlinnej výroby. Keby tento sektor nebol podporený, tak by stratil viac ako 3-tisíc zamestnancov. Keby neexistovala sebestačnosť, viac ako 700 kamiónov cukru, by bolo potrebné doviesť zo zahraničia,“ uzavrel Róbert Kováč zo Zväzu pestovateľov cukrovej repy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róbert KovácsSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZPCR Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska