Slovensko podľa potravinárov nie je odkázané na dovoz výrobkov z Ruska a Ukrajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 24. február 16:24

Slovensko nie je odkázané na dovoz potravín z Ruska a Ukrajiny. Z Ukrajiny dovážame najmä minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Sekundárny vplyv krízy na Ukrajine

„Nie sme závislí ani od obilnín, ani od olejnín pestovaných na východ od našej krajiny. Z Ruska a Ukrajiny nedovážame v rozhodujúcich množstvách ani ovocie alebo zeleninu. Údaje Štatistického úradu SR za minulý rok hovoria o dovoze ruských potravín, ako sú niektoré pekárske výrobky a rybie produkty. Z Ukrajiny dovážame minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso,“ uviedla Holéciová.

Vplyv vojny na slovenské agropotravinárstvo bude podľa SPPK sekundárny, a to v podobe zvýšených cien tovarov a energií, ktoré sa spotrebovávajú pri výrobe potravín, krmív pre zvieratá a hnojív.

„Očakávania zo sekundárneho efektu vojenského konfliktu na Ukrajine sa tak napĺňajú a trh okamžite reaguje s vyššími cenami pšenice, sóje či kukurice. Predpokladáme veľkú nervozitu a turbulenciu na burzách“, uzavrela Holéciová.

Rezort monitoruje zásoby

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) tiež uviedlo, že neočakáva obmedzenie dovozu potravín z Ukrajiny. Rezort doplnil, že monitoruje zásoby životne dôležitých tovarov v obchodných sieťach.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobí obrovské hospodárske škody, slovenskí exportéri odsúdili kroky Kremľa

„Obchodným reťazcom bolo ešte v súvislosti s pandémiou COVID-19 odporučené udržiavať vyššie stavy zásob pre možné výpadky pracovníkov, čo aj dodržiavajú. Čo sa týka cien potravín, tie ovplyvňujú ceny energií, cena samotnej komodity na burze, tiež vývoj cien palív. Tieto faktory MPRV SR nemá možnosť ovplyvniť. Vo všeobecnosti neočakávame, že obmedzenie dovozu z Ukrajiny ovplyvní celkový agropotravinársky trh na Slovensku, avšak nie je možné vylúčiť individuálny negatívny vplyv na niektoré firmy,“ uvádza ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora