Pomoc s vysokými cenami potravín by mala byť podľa Bíreša adresná, vláda uvažuje nad viacerými možnosťami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 31. mája, 10:36 

Pomoc s vysokými cenami potravín by mala byť adresná a týkať sa najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Pred rokovaním vlády takýto model načrtol nový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš.

Prebehnú rokovania

Podľa jeho slov už o tejto téme rokovali s poľnohospodármi a potravinármi, ďalej s kompetentnými ministerstvami a úradmi a čakajú ich aj stretnutia s obchodníkmi. Výstupy plánuje následne predložiť vláde.

My sme nastavení tak, že pokiaľ by mala ísť nejaká pomoc v cenovej politike potravín, mala by byť zameraná na slabé skupiny, teda tým pomôcť, nerobiť to plošne,“ skonštatoval Bíreš.

Viaceré možnosti

Ako doplnil, konečné rozhodnutie bude na vláde. Zdôraznil ale, že chcú, aby to bolo úplne adresné.

Minister momentálne čaká aj na vyhodnotenie už zavedeného mechanizmu zastropovania. „Mám na to svoj názor, ale budem čakať na to vyhodnotenie,“ uviedol. Ako po rokovaní vlády k téme dodal premiér Ľudovít Ódor, aktuálne uvažujú nad viacerými možnosťami.

Zatiaľ je všetko na stole, kým programové vyhlásenie vlády nie je hotové. Uvažujeme o širokom spektre opatrení,“ priblížil s tým, že musia brať do úvahy aj finančné možnosti a informácie o tom, kde by podľa príslušných ministerstiev bolo ešte potrebné pristúpiť k určitej kompenzácii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BírešĽudovít Ódor