Predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia len pomáha Moskve, tvrdí Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Valnom zhromaždení OSN, 19. september 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľské ministerstvo zahraničia si predvolalo ukrajinského veľvyslanca pre utorkové vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas Valného zhromaždenia OSN.

Ministerstvo uviedlo, že vyslovili „dôrazný protest proti vyhláseniam ukrajinskej hlavy štátu, ktorá „tvrdí, že niektoré krajiny EÚ predstierajú solidaritu a nepriamo podporujú Rusko“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Zelenskyj vo svojom utorkovom prejave na pôde OSN povedal, že „politické divadlo“ okolo dovozu obilia z Ukrajiny, na ktorý Poľsko, Maďarsko a Slovensko predĺžili zákaz, len pomáha Moskve. Zákazmi sa trojica stredoeurópskych krajín snaží ochrániť ich poľnohospodárov pred nárastom exportu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej blokády ukrajinských prístavov v Čiernom mori.

Medzičasom poľský premiér Mateusz Morawiecki vystríhal, že by mohli zakázať import ďalších ukrajinských potravinových produktov. „Varujem ukrajinské úrady, pretože ak budú tento konflikt eskalovať týmto spôsobom, pridáme do zákazu dovozu na územie Poľskej republiky ďalšie produkty,“ povedal pre Polsat News.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mateusz MorawieckiVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov