Slovensko predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia, vláda rozhodnutie schválila per rollam

Vojna na ukrajine psenica obilie vývoz
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. septembra 13:54

Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz bude platiť do konca tohto roka. Vláda rozhodnutie schválila per rollam, teda písomným vyjadrením členov vlády formou obežníka. Slovenská vláda tak reaguje na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala.

Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol premiér Ľudovít Ódor. Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska.

Zákaz dovozu štyroch komodít

Vláda bude podľa premiéra aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít na Slovensko intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ pri hľadaní celoeurópskeho, systémového riešenia a je pripravená zákaz v takom prípade zrušiť.

„Toto rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz. Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy,“ uviedol rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) rozhodnutie vlády ocenila. „Sme nárazníková krajina, keďže priamo susedíme s Ukrajinou. Posledné, v čom sme zostali konkurencieschopní, je práve obilie. Ak prídeme ešte aj túto výhodu, môže to znamenať definitívny koniec slovenského agrosektora,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Monitorovanie situácie

Európska komisia (EK) nechala v piatok ukončiť platnosť zákazu dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko. Dospela totiž k záveru, že vďaka práci Koordinačnej platformy narušenia trhov piatich členských štátov EÚ susediacich s Ukrajinou sa vytratili.

Ukrajina súhlasila, že do 30 dní zavedie zákonné opatrenia, napríklad systém vývozných licencií, aby sa vyhla rastu ponuky poľnohospodárskych produktov na trhoch členov Únie, ktoré s ňou susedia. Dovtedy má Ukrajina od soboty zaviesť účinné opatrenia na kontrolu vývozu štyroch skupín tovarov, aby sa predišlo akýmkoľvek deformáciám trhu v susedných členských štátoch EÚ.

EK a Ukrajina budú prostredníctvom platformy monitorovať situáciu, aby mohli reagovať na prípadné nepredvídané situácie. EK sa zdrží akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ budú účinné opatrenia Ukrajiny zavedené a budú plne fungovať, dodala komisia.

Zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny neobmedzoval tranzit týchto produktov cez územia piatich stredoeurópskych a východoeurópskych štátov. Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dokonca zaviedli opatrenia na rozšírenie kapacity pre tranzit ukrajinského obilia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora