SNS považuje žalobu Ukrajiny na Slovensko za nehoráznu, zákaz dovozu by rozšírili o ďalšie potraviny 

SNS, ukrajinské obilie
Foto: SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská národná strana (SNS) považuje žalobu Ukrajiny na Slovensko vo veci zákazu dovozu poľnohospodárskych komodít za neakceptovateľnú. Ak bude SNS súčasťou vlády, rozšíri zákaz dovozu o ďalšie potraviny z Ukrajiny vrátane medu, mäsa, či ďalších obilnín.

Koordinácia s V4

„Slovensko otvorilo Ukrajine transportné koridory pre jej poľnohospodárske komodity určené do Afriky a na Blízky východ. Naším cieľom je jediné – ochrániť slovenských spotrebiteľov a slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Žalobu Ukrajiny podanú na Svetovú obchodnú organizáciu preto považujeme za nehoráznu a absolútne scestnú,“ uviedla bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za SNS Gabriela Matečná.

Keďže Európska komisia nie je ochotná chrániť svojich vlastných členov, SNS vidí dôležitú úlohu v koordinácii postupu s krajinami V4 – Poľskom a Maďarskom. Maďarsko pritom od 15. septembra rozšírilo zoznam zakázaných komodít zo štyroch až na 24. Slovenské obmedzenie dovozu by SNS rozšírila o komodity ako sú med a včelie produkty, bravčové mäso, hydinu, múku, ale aj ďalšie obilniny a olejniny.

Nevidia možnosť spolupráce

„Pokiaľ sa bude Ukrajina, ktorej vlády Matoviča a Hegera darovali majetok slovenských daňových poplatníkov v hodnote prevyšujúcej miliardu eur, správať takýmto spôsobom, nevidíme možnosti na konštruktívnu spoluprácu. Nedovolíme kvôli tomu Ukrajine zničiť náš agropotravinársky sektor ani dodávať našim spotrebiteľom nebezpečné potraviny,“ povedala Matečná.

Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz bude platiť do konca tohto roka. Slovenská vláda tak reagovala na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala. Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Hľadanie riešenia

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol minulý týždeň premiér Ľudovít Ódor.

Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Vláda bude podľa premiéra aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít na Slovensko intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi pri hľadaní celoeurópskeho, systémového riešenia a je pripravená zákaz v takom prípade zrušiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerGabriela MatečnáIgor MatovičĽudovít Ódor
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSNS Slovenská národná stranaSvetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO)V4 Vyšehradská štvorka