Štátne hmotné rezervy nemajú zásoby mlieka, výrobcovia sú pripravení začať s produkciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mlieko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátne hmotné rezervy SR sú zatiaľ bez mliečnej zásoby. Slovenskí mliekari preto požadujú zmenu a upozorňujú na potrebu naskladnenia sušeného odstredeného mlieka medzi položky Správy štátnych hmotných rezerv SR.

Neistota z novej situácie narastá

„O zaradení sušeného odstredeného mlieka do štátnych rezerv sme rokovali už v roku 2016 pri druhej mliečnej kríze. Žiaľ, vtedy sa to nepodarilo. Dnes sú však dôvody iné a neistota z novej situácie v Európe narastá. Určite je vhodné, aby štát túto, aj podľa legislatívy základnú potravinu, mal naskladnenú,“ povedal v pondelok prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Stanislav Voskár.

Mliekarne uvádzajú potrebu vytvorenia rezervy vo výške 5-tisíc ton sušeného odstredeného mlieka. To je ekvivalent asi 50-miliónom litrov surového kravského mlieka, ktoré slovenskí prvovýrobcovia vyprodukujú asi za tri týždne.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Požiadavku spracovateľov mlieka podporujú aj prvovýrobcovia. Razom však pripomínajú, že dôverujú dlhodobým vzťahom. Veria, že ak štát vytvorí rezervu základnej potraviny a tým podrží spracovanie, tak spracovatelia nebudú vyvíjať neprimeraný cenový tlak na začiatok dodávateľského reťazca, ktorým je chov hovädzieho dobytka.

Pripravili celý logistický systém

„V aktuálnej neistej situácii je pre slovenských prvovýrobcov mlieka dôležitá stabilita. Krava nie je stroj a my nevieme zo dňa na deň znížiť výrobu. Ďalšia mliečna kríza by mohla opäť spôsobiť prepad slovenskej produkcie, a tým aj potravinovej bezpečnosti štátu,“ uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Mliekari majú v prípade záujmu Správy štátnych hmotných rezerv SR pripravený celý logistický systém.

„Slovenské mliekarne sú na sušenie mlieka pripravené. Okamžite vedia začať sušiť produkciu tri mliekarne a z dlhodobého hľadiska až šesť spracovateľov. Rezervy štátu by sme v prípade záujmu vedeli aj preskladniť,“ dodal Stanislav Voskár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander PastorekStanislav Voskár.
Firmy a inštitúcie ŠHR Štátne hmotné rezervy