Takmer 70 percent podnikateľov je proti zákazu nedeľného predaja, COOP Jednota by naopak dopriala zamestnancom voľno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod, košík, nákup, supermarket, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby nepodporili schválenie návrhu na zákaz nedeľného predaja. Väčšina podnikateľov je proti obmedzovaniu predajnej doby.

Z prieskumu, ktorý PAS realizovala v septembri 2022, vyplýva, že takmer 70 percent podnikateľov je proti zákazu nedeľného maloobchodného predaja.

Firmy sa vyjadrili, že o víkendovú prácu je vysoký záujem. Informovala o tom v tlačovej správe PAS.

Obmedzený predaj v iných štátoch

Podľa záverov prieskumu si takmer 20 percent podnikateľov vie predstaviť zatvoriť v nedeľu svoje prevádzky, nakoľko je aj v iných štátoch víkendový predaj obmedzený. Nedeľnému zatváraniu prevádzok je naklonený aj najväčší domáci maloobchodný reťazec COOP Jednota.

Zo 14-tisíc zamestnancov viac ako 11 500 pracuje priamo na prevádzke a až 85 percent tvoria ženy. „Chceme im vytvoriť podmienky, aby počas dní pracovného voľna mohli tráviť adekvátny čas so svojimi rodinami,“ hovorí podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Filip Kasana.

Zásah do slobody podnikania

Takmer 85 percent účastníkov prieskumu si myslí, že by štát nemal určovať, kedy môžu byť ich prevádzky otvorené.

Reguláciu vnímajú ako zásah do slobody podnikania. Problém vidia aj v umelo vytvorenej konkurenčnej výhode pre tých, ktorých prevádzky budú mať zo zákazu výnimku. Zároveň si 13,5 percenta opýtaných podnikateľov myslí, že zásah štátu je v tejto oblasti v poriadku.

Takmer 97 percent opýtaných podnikateľov sa zhodlo, že by sa takéto opatrenia mali vopred dostatočne prediskutovať s dotknutými subjektmi a s odborníkmi. „Firmy kritizujú degradáciu riadneho legislatívneho procesu a obchádzanie mimorezortného pripomienkového konania prostredníctvom poslaneckých návrhov,“ dodala PAS.

Prieskum bol realizovaný od 30. augusta do 7. septembra 2022. Zapojilo sa 156 podnikateľských subjektov z celého Slovenska, z toho 80 percent právnických osôb a 20 percent živnostníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip Kasana
Firmy a inštitúcie Coop JednotaPAS Podnikateľská aliancia Slovenska