Momentálna situácia s ukrajinským obilím narúša vnútorný trh Slovenska, tvrdí minister Bíreš

PREMIÉR: Žatevný výjazd v Špačinciach
Zľava v popredí: Predseda poľnohospodárskeho družstva Špačince Rudolf Nádaský, predseda vlády SR a minister vnútra SR Ľudovít Ódor a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš počas žatevného výjazdu na Poľnohospodárskom družstve v Špačinciach. Špačince, okr. Trnava, 20. júl 2023. Foto: SITA/Martin Medňanský

Hlavné koridory transportu ukrajinského obilia budú prechádzať cez Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Maďarsko.

Úroda by mala byť vyššia

Uviedol to po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš. Povedal, že Slovensko má pred žatvou jednu tretinu skladovacích priestorov naplnenú z predchádzajúceho obdobia.

Ďalej tvrdí, že úroda tohto roku je lepšia a poľnohospodári ju signalizujú o 10 až 12 percent vyššiu, ako za päťročný priemer, čo znamená, že momentálna situácia s ukrajinským obilím narúša vnútorný trh Slovenska.

Výzva domácim spracovateľom

Bíreš vyzýva spracovateľov, aby využívali domáce obilie. „Obchod je veľmi narušený, pretože aj dohody, ktoré majú naši pestovatelia so zahraničím, sú z dôvodu zníženia ceny ukrajinského obilia veľmi obmedzené,“ povedal. Dodal, že v Bruseli sa o tom v utorok diskutovalo.

Bíreš na stretnutí navrhol, aby Európska komisia urobila audit v členských štátoch a porovnala možnosti objemu ciest koridorov solidarity. Všetky štáty, ktorých sa táto situácia týka, uplatňujú predlženie zákazu dovozu štyroch komodít do konca roka.

Na otázku, či sa ceny potravín znížia, najmä z dôvodu lacnejšieho obilia, minister uviedol, že v to verí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Bíreš
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR